W dniu 27 września 2022 r. upływa kadencja Rady Społecznej przy Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie, w związku z tym zachodzi konieczność powołania nowej Rady na kadencję 2022 - 2026.
W skład Rady Społecznej wchodzi m.in. pięciu przedstawicieli wybieranych przez Sejmik Województwa Podkarpackiego.
„Członkiem rady społecznej podmiotu leczniczego niebędącego przedsiębiorcą nie może być osoba zatrudniona w tym podmiocie” (art. 48 ust. 7 ustawy o działalności leczniczej). Wybór przedstawicieli umożliwi Zarządowi Województwa Podkarpackiego powołanie nowej Rady Społecznej.
W skład Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie w kadencji 2022 - 2026 wchodzą:
- Jerzy Borcz
- Joanna Bril
- Paweł Krzanowski
- Adrianna Obutelewicz-Pyrzyńska (przewodnicząca)
- Jan Pelczar
- Antoni Pikul
- Władysław Turek
O zadania postawione Radzie Społecznej zapytaliśmy dr inż. Joannę Bril - Radną Sejmiku Wojewódzkiego i członka Rady Społecznej szpitala.
- Sprawy krośnieńskiego szpitala zawsze są mi bliskie, szczególnie w obecnym okresie, gdzie sytuacja wręcz wymaga szczególnego zainteresowania i wspierania. Rada jest bardzo ważnym organem, który musi stać na straży i znać potrzeby, ale i zadania szpitala. Dla mnie Pacjent jest najważniejszym ogniwem w tym całym łańcuchu dostaw. Dbanie i kontrola nad systemem leczniczym w szpitalu, prawidłowość wykonywanych zadań to jest priorytet. Bardzo ważną rolę w tym pełni personel, który dba niejednokrotnie o nasze zdrowie i życie. Ich ciężka i odpowiedzialna praca jest bardzo ważna. Uważam, że jako członkowie rady społecznej pełnimy bardzo ważną funkcję opiniotwórczą przede wszystkim w stosunku do organu założycielskiego. Znaczenie rady można określić jako bardzo duże dla zarządu szpitala. Tak jak w przypadku ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, chcę podkreślić, że jesteśmy organem inicjującym i opiniodawczym podmiotu tworzącego i doradczego dyrektora szpitala.
Czym jest Rada Społeczna Szpitala?
Rada Społeczna jest organem inicjującym i opiniodawczym podmiotu tworzącego oraz doradczym kierownika szpitala.
Rada społeczna zakładu opieki zdrowotnej to organ opiniodawczy dla właściciela ZOZ (czyli dla samorządu województwa) oraz doradczy wobec kierownika ZOZ (czyli Dyrektora Szpitala). Głównym zadaniem rady społecznej jest wydawanie opinii dotyczących m.in. kupna nowego sprzętu medycznego, zmiany działalności lub zmiany kierownika. Rada opiniuje również plany finansowe i inwestycyjne placówki, kredyty bankowe, dotacje oraz podział zysku.
Radę społeczną powołuje, odwołuje oraz zwołuje jej pierwsze posiedzenie podmiot tworzący podmiot leczniczy. W posiedzeniach rady społecznej uczestniczy kierownik podmiotu leczniczego oraz przedstawiciele organizacji związkowych działających w podmiocie leczniczym.
Do zadań rady społecznej należy: przedstawianie podmiotowi tworzącemu wniosków i opinii w sprawach: zbycia aktywów trwałych oraz zakupu lub przyjęcia darowizny nowej aparatury i sprzętu medycznego, związanych z przekształceniem lub likwidacją, rozszerzeniem lub ograniczeniem działalności, przyznawania kierownikowi nagród, rozwiązania stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej z kierownikiem, przedstawianie kierownikowi wniosków i opinii w sprawach: planu finansowego, w tym planu inwestycyjnego, rocznego sprawozdania z planu finansowego, w tym planu inwestycyjnego, kredytów bankowych lub dotacji, podziału zysku, zbycia aktywów trwałych oraz zakupu lub przyjęcia darowizny nowej aparatury i sprzętu medycznego, regulaminu organizacyjnego; dokonywanie okresowych analiz skarg i wniosków wnoszonych przez pacjentów, z wyłączeniem spraw podlegających nadzorowi medycznemu; opiniowanie wniosku w sprawie czasowego zaprzestania działalności leczniczej; wykonywanie innych zadań określonych w ustawie i statucie.
W skład rady społecznej działającej w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, dla którego podmiotem tworzącym jest podmiot inny niż uczelnia medyczna, wchodzą:
1. jako przewodniczący:
a. przedstawiciel organu administracji rządowej – w podmiotach tworzonych przez ten organ,
b. wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa lub osoba przez niego wyznaczona – w podmiotach utworzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego;
2. jako członkowie:
a. przedstawiciel wojewody – w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą utworzonym przez jednostkę samorządu terytorialnego,
b. przedstawiciele wybrani przez odpowiednio:
– radę gminy lub radę powiatu – w liczbie określonej przez podmiot tworzący,
– sejmik województwa – w liczbie nieprzekraczającej 15 osób,
– podmiot tworzący podmiot leczniczy niebędący przedsiębiorcą o ogólnokrajowym lub ponadwojewódzkim obszarze działania – w liczbie nieprzekraczającej 15 osób, w tym po jednym przedstawicielu Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych,
c. przedstawiciel uczelni medycznej wybrany przez rektora albo dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego – w szpitalu, w którym jest jednostka organizacyjna udostępniona w trybie art. 89 ust. 3 u.dz.l., tj. wtedy, gdy podmiot leczniczy utworzony lub prowadzony przez uczelnię medyczną i wykonujący działalność leczniczą zobowiązany jest do realizacji zadań polegających na kształceniu przed- i podyplomowym w zawodach medycznych, w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia.
Autor: Anna Cichocka, Marcin Mikosz