Dokładne określenie własnych celów i możliwości
Jeszcze przed tym, jak zaczniesz nagrywać wideo, powinieneś dokładnie ustalić, w jakim celu to robisz oraz co chcesz otrzymać w efekcie. Wszystkie te cele należy określać, uwzględniając zdolności techniczne Twojego sprzętu. Rozważ opcje kątów, pozycji i ruchu kamery. Zdecyduj, jak rozpocznie się i zakończy wideo, zaznacz kluczowe punkty fabuły. W przypadku dłuższych filmów możesz przygotować prosty arkusz z opisem wszystkich ujęć, które mają zostać nakręcone.
Zadaj sobie następujące pytania:
- W jakich przypadkach konieczne będzie nagranie kilku dubli?
- Czy potrzebne będą dodatkowe filmy do wstawek, zwiastuna?
Zastanów się również nad tym, z jakiego oprogramowania będziesz korzystać. Najczęściej dla początkującego kamerzysty drogie programy komputerowe wcale nie są potrzebne. Na przykład można usunąć za darmo tło z wideo korzystując z narzędzia online, dostępnego pod linkiem https://pl.depositphotos.com/video-background-remover.html. Jednak z biegiem czasu, szczególnie jeśli chcesz, by montaż stał się Twoim zawodem, warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniego oprogramowania.
Jak nauczyć się montażu wideo?
Podstawą sukcesu w opanowaniu wysokiej jakości nawyków montażu wideo jest bez żadnych wątpliwości praktyka i ciągłe doskonalenie własnych umiejętności. Od czego więc warto zacząć? Niezależnie od używanego programu, zapamiętaj skróty klawiaturowe dla najczęstszych operacji. Na YouTube i innych witrynach można znaleźć wiele filmów o sztuczkach edycyjnych - zdecydowanie okażą się dla Ciebie przydatne, a informacje o najbardziej ciekawych z nich warto zapisać w swoim notesie.
Właściwa organizacja pracy
Dość często prace montażowe polegają na zebraniu w całość dużej ilości osobnych odcinków wideo. Każdemu takiemu plikowi warto nadawać zrozumiałą nazwę, by było go łatwo wyszukać, a także zaleca się umieszczać podobne odcinki w osobnych folderach. Osobne pliki są potrzebne także dla dźwięków i zdjęć, które planuje się wykorzystywać w wideo. Jeszcze jeden mały trik - przed zakończeniem pracy i jej zaakceptowaniem przez zleceniodawcę nie warto nic wyrzucać do kosza: z wielkim prawdopodobieństwem to, co uważasz za niepotrzebne dzisiaj, może przydać Ci się jutro.
Twórz wideo dla widzów
Wykonując prace montażowe zawsze warto pamiętać o swoich widzach. Najważniejszą rzeczą jest to, jak wchodzisz w interakcję z grupą docelową. Jeśli masz już przesłane filmy, zapoznaj się z raportem dotyczącym utrzymania uwagi odbiorców w YouTube Analytics. Popularność wideo najczęściej spada, ponieważ użytkownicy pomijają określone momenty lub zamykają filmy. Przeanalizuj swoje najskuteczniejsze filmy: dlaczego widzowie nie stracili zainteresowania podczas ich oglądania i jaką rolę mógł w tym odegrać montaż.
Nie bój się eksperymentować!
W naszych czasach proces edytowania wideo jest ciekawy i podobny do niesamowitej przygody: nie ma tu prawie miejsca dla rutynowej pracy, gdyż większość uwagi edytora jest poświęcona aspektom twórczym, podczas gdy specjalne oprogramowanie zajmuje się szczegółami.
Bardzo ważne jest ciągłe eksperymentowanie, aż do momentu uzyskania zadowalającego wyniku. Na początku można przerabiać na przykład sklejanie kadrów 10-15 razy, aż uzyska się rezultat, który w całości będzie satysfakcjonujący. Z biegiem czasu, kiedy opracujesz swój własny styl, będziesz poświęcać temu tak samo mało uwagi, jak innym rutynowym zadaniom. Jest to podstawowy sekret mówiący i tym, dlaczego praca dobrych montażystów jest tak dobrze opłacalna: nie ma idealnej recepty na doskonały teledysk lub film,, wszystko zależy od poziomu mistrzostwa osób, które je tworzą, a także od tego, czy udało im się wytworzyć swój własny, niepowtarzalny styl.
Oto jeszcze kilka zaleceń, które pomogą Ci w stworzeniu wspaniałych filmów:
- Nie obciążaj swojej pracy zbytnią ilością efektów wizualnych i dźwiękowych: zamiast przyciągać uwagę widza, będą miały absolutnie odwrotny wpływ;
- Nie bój się usuwać z nagrania wszystkich elementów, które nie są w nim potrzebne;
- Żeby zapewnić całościowość filmu, nie zapomnij o dodaniu napisów, podaniu tytułu na początku i informacji o twórcach na końcu;
- Nakładając dźwięk pamiętaj, że powinien służyć konkretnemu celowi i odpowiadać danemu filmowi;
- Jeśli zamierzasz publikować wideo w sieciach społecznościowych, zadbaj o jego obróbkę w specjalnych programach, które zapewnią poprawne wyświetlanie widzom oglądającym je z różnych gadżetów.
Nauka montażu wideo zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych i wymaga od montażysty prawdziwego poświęcenia. Jest to jednak tego warte, przecież dobrze zmontowane wideo jest prawdziwym dziełem sztuki, a oglądanie przez dużą liczbę widzów daje tak samo dużą satysfakcję, jak wynagrodzenie, które w tej branży jest całkiem wysokie!