Uczniowie – problemy z opanowaniem materiału
Najbardziej oczywista grupa odbiorców, która skorzysta na dodatkowych, najlepiej indywidualnych zajęciach z języka polskiego to uczniowie, którzy nie radzą sobie w szkole. Jeśli wierzyć w dane szacunkowe przygotowane przez UNESCO, aż 77% Polaków ma problem ze zrozumieniem czytanego tekstu po polsku. W takim układzie trudno dziwić się uczniom, nie mówiąc już o obcokrajowcach!
Najczęściej wskazywane problemy poza czytaniem ze zrozumieniem to:
- Ortografia
- Interpunkcja
- Koniugacja i deklinacja
- Przyjmowanie niewłaściwych nawyków językowych
Do perspektywy ucznia należy jeszcze dorzucić inne założenia programowe w postaci terminów literackich, umiejętności konstruowania prac pisemnych, interpretacja lektur itd. Całość może być po prostu przytłaczająca, a pewnie większość z nas kojarzy niejedną osobę z czasów szkolnych, która na polskim zawsze siadała w ostatniej ławce.
O ile hiperpoprawność i czepianie się najmniejszych detali też nie jest pożądane, rażące problemy z właściwą polszczyzną wymagają interwencji, a dodatkowe korepetycje będą dobrym pomysłem. Osoby, które we wczesnym wieku nie przyswajają fundamentalnych zasad i będą popełniać wstydliwe błędy, mogą być w dorosłości postrzegane jako:
- Mniej wiarygodne
- Niekompetentne
- Mało inteligentne
Czy to sprawiedliwe? Świat nie zawsze jest sprawiedliwy, ale nie zmienia to faktu, że zawsze możemy coś z tym zrobić.
Uczestnicy konkursów i olimpiad polonistycznych
Entuzjaści i koneserzy poprawnej polszczyzny startujący w różnego rodzaju konkursach, olimpiadach muszą dysponować wiedzą i umiejętnościami wykraczającymi poza standardowy poziom edukacji. Dla takich osób, korepetycje z polskiego mogą być dobrą okazją na realizację ponadprogramowego materiału.
Pomimo, że dodatkowe zajęcia z polskiego nie są jeszcze na takim poziomie jak języki obce, sporo lektorów przygotuje program dostosowany pod konkretne potrzeby i zakres. Najbardziej znana jest Olimpiada Literatury i Języka Polskiego która zwalnia laureatów i finalistów z egzaminu maturalnego, przyznając jednocześnie maksymalną ilość punktów.
Uczniowie przystępujący do egzaminów państwowych
Nie każdy musi jednak lubić polski na tyle, żeby startować w dobrowolnych rywalizacjach. Część osób jest zobligowana do udziału w egzaminach z języka polskiego jak chociażby uczniowie szkół podstawowych czy maturzyści.
Dla takich osób dodatkowe zajęcia z jasno określonym celem mogą być bardzo potrzebne. Wyniki na maturze mogą mieć kluczowy wpływ na dalszą edukację, niezależnie od tego planowany kierunek będzie miał jakikolwiek związek z polonistyką. To czysta pragmatyka i nie ma w tym nic złego.
Gdzie jest granica?
Poprawna polszczyzna to temat, który regularnie generuje kontrowersje w różnych kręgach. Na jednym biegunie są przykłady rażących oczy błędów ortograficznych, a na drugim dyskusje o umiejscowieniu pojedynczych przecinków. Gdzie jest w tym wszystkim balans?
Prawdopodobnie jak zawsze pośrodku. Dobrze jest wiedzieć, że bierzemy coś na tapet, a nie tapetę oraz idziemy po linii najmniejszego oporu, a nie po najmniejszej linii oporu, ale czy jest to krytyczna wiedza? Błędy ortograficzne są bez dwóch zdań niedopuszczalne, ale będąc w towarzystwie większość kwestii wystarczy dyskretnie wyjaśnić, bez robienia wielkiej afery.
Wnioski
Polski to jeden z najtrudniejszych języków w ogóle, a błędy językowe to wstydliwy problem wielu Polaków. Korepetycje z języka polskiego to rozwiązanie dla osób, które nie radzą sobie ze stawianymi wobec nich wymaganiami lub szukają rozwoju w tym kierunku.
Często zdarza nam się jednak przesadzać. Świat się zmienia, podobnie jak komunikacja między ludźmi. Stajemy się bardziej pragmatyczni i zorientowani na konkretne umiejętności. W wielu kręgach swobodna komunikacja nastawiona na przekaz jest ceniona bardziej, niż głębokie szczegóły interpunkcji.
Jak zawsze przyda się zdrowy rozsądek i dostosowanie metod do sytuacji. Prace szkolne, akademickie, dokumenty i wystąpienia urzędowe to niewątpliwie obszary wymagające bezsprzecznie poprawnej polszczyzny. Jest jednak sporo obszarów, szczególnie mniej formalnych, gdzie odrobina wyrozumiałości może być bardziej na miejscu, niż dbałość o najmniejsze szczegóły.