Będzie to już trzeci etap projektu "Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie Południowym województwa podkarpackiego", którego wartość to blisko 262 mln zł (brutto).
W pierwszym powstała w dużej mierze zautomatyzowana sortownia odpadów oraz wybudowano nowoczesny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych ze ścieżką edukacyjną i kącikiem rzeczy używanych.
Drugi etap jest w trakcie realizacji. Obejmuje budowę Bloku Energetycznego opalanego paliwem wytworzonym na bazie pozostałości z sortowania odpadów komunalnych.

Wczoraj (8 grudnia) władze Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego podpisały umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gwarantuje ona ponad 14,5 mln zł dofinansowania na trzeci etap projektu.
- Racjonalna gospodarka odpadami jest jednym z priorytetów w ekologicznej polityce państwa, a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jako największa w kraju instytucja finansująca ekorozwój Polski, chętnie wspiera projekty związane z efektywnym wykorzystywaniem odpadów komunalnych - zaznacza Dominik Bąk, wiceprezes NFOŚiGW.
Dodaje, że inwestycje podejmowane przez Krośnieński Holding Komunalny wpisują się w szerszą ideę zrównoważonego rozwoju, której ważny element stanowi gospodarka o obiegu zamkniętym.
- Niezwykle istotne jest to, że projekty realizowane w Krośnie dzięki kolejnemu dofinansowaniu z Narodowego Funduszu pozwolą skutecznie przetwarzać i neutralizować odpady najbardziej problematyczne, mogące być potencjalnym zagrożeniem dla środowiska i zdrowia mieszkańców - zaznacza Dominik Bąk.
W planach spółki jest m.in. rozbudowa infrastruktury Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie. Na jego terenie mają być wybudowane obiekty do przetwarzania i magazynowania odpadów wielkogabarytowych, szkła i odpadów problemowych (zużytych opon, opakowań po substancjach niebezpiecznych oraz farb, tuszy, farb drukarskich, klejów, lepiszczy i żywic).
Wybudowane ma być także zadaszenie nad placem kompostowym, który posłuży do uszlachetniania produktu kompostowania bioodpadów.
KHK zamierza też dokupić sprzęt usprawniający pracę instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.
- Poprzez realizację tych inwestycji chcemy kompleksowo domknąć temat efektywnego zagospodarowania odpadów komunalnych oraz dostosowania całego systemu do wymogów prawa unijnego i krajowego. Poszerzamy przy tym katalog odpadów, jakie będą przyjmowane do naszego zakładu, a to pozwoli na dalszą poprawę gospodarki odpadami na obsługiwanym przez naszą spółkę obszarze - mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.
Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow