Na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce.
- Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn - informuje Rafał Śliż, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.
Dodaje, że rak jelita grubego może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat. - Dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby - zaznacza.
Podczas badania usuwane są polipy, które w przyszłości mogłyby przekształcić się w stany nowotworowe.
Do programu mogą przystąpić:
- osoby w wieku od 50 do 65 lat, u których w ciągu ostatnich 10 lat nie zostało wykonane takie badanie i u których nie występują objawy mogące świadczyć o nowotworze jelita grubego,
- osoby, w wieku od 40 do 49 lat, u których w najbliższej rodzinie (krewny pierwszego stopnia) rozpoznano przypadek nowotworu jelita grubego.
Program przesiewowy obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym:
- pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy;
- usunięcie polipów wielkości do 15 mm;
- poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów;
- wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.
Rzecznik NFZ w Rzeszowie tłumaczy, że kolonoskopia jest precyzyjnym badaniem i trwa od 15 do 40 minut. - W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu - mówi Rafał Śliż.
W Krośnie badania realizowane w dwóch placówkach:
- Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie, ul. Korczyńska 57, tel. 13 437 84 07,
- MT MEDIC, ul. Korczyńska 43, tel. 13 433 23 00.
Rafał Śliż dodaje, że NFZ planuje na przełomie stycznia i lutego ogłoszenie konkursu uzupełniającego. - Aby nowe placówki mogły dołączyć do programu - tłumaczy.
Autor: tom