Zakup cystoskopów giętkich dla krośnieńskiego szpitala został sfinansowany przez Ministerstwo Zdrowia z pieniędzy przeznaczonych na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej w ramach zdania "Zakup sprzętu do diagnostyki nowotworów pęcherza moczowego".
- Wykorzystanie nowoczesnych cystoskopów pozwala na bezpieczną i bezbolesną diagnostykę pęcherza moczowego oraz ewentualne pobranie materiału do badania histopatologicznego z pęcherza moczowego - tłumaczy dr n. med. Dariusz Sobieraj.
Dodaje, że zastosowanie tej metody pozwala na przyśpieszenie procesu zdiagnozowania choroby nowotworowej z zakresu urologii onkologicznej.
Oddział Urologii i Urologii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie posiada wieloletnie doświadczenie w diagnostyce i leczeniu nowotworów pęcherza moczowego. Sprawuje kompleksową opiekę oraz nadzór nad 500 tyś. populacją zamieszkałą południowo-wschodnią Polskę.
Oddział jest jednym z głównych ośrodków diagnostyki nowotworów pęcherza, nerki oraz prostaty w województwie podkarpackim (dane wg map potrzeb zdrowotnych dla onkologii w woj. podkarpackim. DAS w MZ, 2019), dlatego specjalistom z dziedziny urologii szczególnie zależy, aby podtrzymać tę pozycję diagnozując i pomagając jak największej liczbie pacjentów.
Personel Oddziału regularnie bierze udział w szkoleniach, warsztatach i seminariach poświęconych nowoczesnym metodom leczniczym. Specjaliści Oddziału jako pierwsi w regionie wykonali zabieg radykalnego usunięcia pęcherza moczowego i prostaty wraz z węzłami chłonnymi z powodu nowotworu metodą laparoskopową.
Zabieg radykalnej cystektomii metodą laparoskopową jest procedurą rutynowo wykonywaną w oddziale krośnieńskiej urologii. Dla pacjenta – jak tłumaczą lekarze – jest bezpieczniejszy niż w przypadku przeprowadzenia zabiegu metodą klasyczną, tzw. otwartą.
Autor: tom
Zdjęcia: Szpital Krosno