Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 10:31
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ogrody wertykalne, czyli zielona ściana nie tylko w biurze

W wielu firmach coraz częściej można spotkać się z tzw. ogrodem wertykalnym, który jednocześnie z powodzeniem zastępuje inne rośliny biurowe. Czym są ogrody wertykalne? Jakie mają zalety? Gdzie mogą występować?
Ogrody wertykalne, czyli zielona ściana nie tylko w biurze

Ogrody wertykalne, czyli o co chodzi?

Ogrody wertykalne, są nazywane inaczej zielonymi ścianami. Rośliny są zamocowane do obiektu zawieszonego pionowo. Konstrukcja taka może być przymocowana do ściany, jednak są dostępne również rozwiązania wolnostojące. Ogrody wertykalne bardzo często zastępują inne roślin doniczkowe, np.: w biurach. Coraz częściej zielone ściany można spotkać w domach prywatnych. Z każdym rokiem, fanów pionowych ogrodów przybywa, a ich niesamowity wygląd sprawia, że pomieszczenie w którym taki ogród się znajduje, staje się niezwykle żywe i uspokajające naturą.

Zielone ściany zewnętrzne i ich zalety

Zielone ściany mogą występować na zewnątrz budynków oraz wewnątrz pomieszczenia. Ostatnio z tego typu konstrukcjami można spotkać się na nowych eko-osiedlach. Co ciekawe oprócz zalet estetycznych, zielona ściana ma również inne zalety. Ogrody wertykalne są bardzo dobrą, naturalną ochroną przed dużymi wahaniami temperatur, ulewnymi deszczami, czy promieniami UV. W porze letniej, powietrze dzięki zielonej ścianie jest chłodniejsze, niż nagrzane od betonowej części budynku. W konstrukcjach zewnętrznych najczęściej można spotkać zielone ściany zbudowane z bluszczu, mechu lub winorośli. Wszystkie te rośliny prezentują się niezwykle okazale oraz bardzo szybko rosną.

Zielone ściany wewnętrzne i ich zalety

Ogrody wertykalne mogą występować na zewnątrz, ale również wewnątrz pomieszczeń i budynków. Wybierając kwiaty do biura musimy martwić się o ich dopasowanie do aranżacji całego pomieszczenia. W przypadku zielonych ścian ten problem znika, ponieważ taka ściana pasuje do każdego stylu pomieszczenia, a oprócz walorów wizualnych, ma również kilka innych dużo bardziej istotnych. Ogród wertykalny wewnętrzny poprawia jakość powietrza, które występuje w pomieszczeniu, redukuje hałas oraz w dużym stopniu zmniejsza ilość wielu szkodliwych substancji występujących w powietrzu. Bardzo często wewnętrzne ogrody wertykalne występują w budynkach korporacyjnych, ale z powodzeniem można je też spotkać w kawiarniach, recepcjach oraz zwykłych korytarzach.

Jak wykonać ogród wertykalny?

Zielone ściany bez względu na swoje umiejscowienie wyglądają niezwykle ciekawie. Pierwszą najważniejszą rzeczą, jeśli decydujemy się na założenie ogrodu wertykalnego, jest wybrania dla niego odpowiedniego miejsca. Kolejnym krokiem jest zdecydowanie czy ściana ma być stała, czy bardziej mobilna? Najczęściej miejsca przeznaczone na ogrody wertykalne znajdują się od zachodu lub południa. Również wybór odpowiedniego stelażu, w tym jego rozmiaru, ma znaczenie. Możliwości personalizacji zielonej ściany jest bardzo dużo.

Zanim jednak zdecydujemy się na samodzielne wykonanie takiego pionowego ogrodu, warto skorzystać z rady i pomocy profesjonalistów. Obecnie na rynku występuje coraz więcej firm, które zajmują się zrobieniem wertykalnego ogrodu od A do Z. Ostateczna cena wykonania takiej konstrukcji jest zależna od bardzo wielu czynników. Ważne jest wielkość ściany i jej lokalizacja. Również wybór roślin ma bardzo duże znaczenie, warto wybrać takie, które będą łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji.

Ogrody wertykalne, czyli trochę natury w betonowym świecie

Pośród wielu nowych betono-szklanych budynków, zielone ściany są niezwykłym powiewem natury. Sam wygląd takiej ściany jest niezwykle interesujący, i jak widać ma ona wiele innych praktycznych zalet. Warto jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na budowę takiej zielonej konstrukcji, aby nie bać się skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy w razie pytań doradzą lub nawet zbudują taki pionowy ogród od samych podstaw.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ