Leszek Kwaśniewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie, podkreśla, że sprzęt kupiony dzięki dotacji z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19, pozwoli na podjęcie klinicznych procedur medycznych przy wykorzystaniu nowych urządzeń.
- Poza kadrą medyczną bardzo istotne jest wyposażenie szpitala w nowoczesną aparaturę, służącą zarówno monitorowaniu stanu pacjenta, jak i wykonywaniu diagnostyki, umożliwiającej podejmowanie natychmiastowych i właściwych decyzji terapeutycznych - mówi Leszek Kwaśniewski.
Unit laryngologiczny wzbogacił aparaturę medyczną Oddziału Otorynolaryngologii i Otoryno-laryngologii Dziecięcej. Jego kierownik, Piotr Jurczak, tłumaczy, że ten sprzęt jest niezbędny w celu kompleksowego badania, diagnostyki pacjentów i zabiegów.
- Laryngologia obok stomatologii oraz anestezjologii jest dziedziną najbardziej narażoną na zarażenie COVID-19 - wyjaśnia Piotr Jurczak.
Nowy unit laryngologiczny jest wykorzystywany również do diagnostyki powikłań związanych z zakażeniem SARS CoV-2 w obrębie szyi i głowy.
Na Oddział Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych trafił aparat USG. Będzie wykorzystywany do diagnostyki powikłań związanych z zakażeniem SARS CoV-2. Specjaliści z krośnieńskiej Interny będą wykorzystywać go również do diagnozowania narządów jamy brzusznej, tarczycy, klatki piersiowej i przepływów naczyniowych.
- Dane dotyczące objawów chorobowych III, IV, V fali COVID-19 pokazują, iż choroby narządów wewnętrznych są jednymi z dominujących w zakresie stanów ostrych po przebytym zakażeniu COVID-19 - informuje lek. Tomasz Zajdel, kierownik oddziału.
Laser YAG oraz lampa szczelinowa są wykorzystywane przez specjalistów Oddziału Okulistyki i Okulistyki Dziecięcej podczas zabiegów oraz diagnostyki.
- Lampa szczelinowa z wyposażeniem umożliwia przeprowadzanie badań przedniego odcinka gałki ocznej, dna ocznego i ciśnienia wewnątrzgałkowego - mówi Jacek Brymerski, kierownik oddziału.
Dodaje, że u pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 obserwuje się powikłania okulistyczne wywołane stosowaniem leków sterydowych i negatywnym działaniem koronawirusa na pacjentów chorujących na cukrzycę.
Instalacja tlenowa
W ramach poprawy bezpieczeństwa zaopatrzenia w tlen medyczny pacjentów podejrzanych lub zakażonych wirusem Sars-CoV-2 w krośnieńskim szpitalu przebudowane zostały dwie rozprężalnie tlenu medycznego, wykonano instalację tlenu medycznego do pomieszczeń w SOR oraz kupiono osprzęt do tlenoterapii – m.in. dozowniki tlenu, nawilżacze, regulatory przepływu.
- W ubiegłych latach, szpital minimalizując możliwości rozprzestrzeniania się wirusa SARS CoV-2 podjął szereg czynności organizacyjnych, które wielokrotnie wymagały użycia dodatkowych nakładów finansowych ze środków własnych jednostki, często kosztem zaplanowanych zakupów i inwestycji, które zostały odłożone w czasie. W chwili obecnej niezbędne jest odtwarzanie zużywającego się sprzętu i wyposażenia szpitalnego, wykorzystywanego także w diagnostyce pacjentów zarażonych COVID-19 - mówi Leszek Kwaśniewski.
Bezpieczny system teleinformatyczny
Dyrekcja krośnieńskiej lecznicy tłumaczy, że atak hakerski na infrastrukturę informatyczną szpitala może kosztować zdrowie, a nawet życie pacjentów.
- Wyciek danych, blokowanie systemu informatycznego, szyfrowanie plików przez cyberprzestępców mogą doprowadzić nie tylko do paraliżu organizacji pracy szpitala, ale również do znacznych strat, w tym do utrudnienia przeprowadzenia operacji planowych - tłumaczy Piotr Masłowski, zastępca dyrektora krośnieńskiego szpitala.
Dodaje, że obecnie wdrożone procesy zabezpieczenia teleinformatycznego znacznie podnoszą poziom bezpieczeństwa.
- Należy jednak pamiętać, że system informatyczny wymaga nie tylko zabezpieczenia, lecz stałego monitorowania zagrożeń oraz analizy metod, jakimi posługują się cyberprzestępcy - informuje Piotr Masłowski.
Autor: tom
Zdjęcia: Szpital Krosno