Sprawa jest poważna, bo według najnowszego raportu OECD „Health at a Glance 2020” zajmujemy ostatnie miejsce w Europie, jeśli chodzi o liczbę lekarzy przypadającą na mieszkańca. W Polsce na tysiąc mieszkańców mamy jedynie 2,4 lekarza.
Rekord niewidziany w Polsce od kilku lat
Tymczasem jak policzyła Naczelna Izba Lekarska, średnio co miesiąc 70 medyków wchodzi na ścieżkę prowadzącą do uzyskania dokumentów zezwalających na pracę za granicą.
- „Jeśli ta tendencja się utrzyma, to liczba zaświadczeń w 2022 r. może przekroczyć 800. Dla porównania, w całym ubiegłym roku lekarze złożyli 486 wniosków, a w 2020 r. – 505. Z kolei przed pandemią, w 2019 r. były to 617 zaświadczenia, w 2018 r. – 649, a w 2017 r. – 747. Rekordowy był rok 2005 – wówczas lekarze pobrali 2086 zaświadczeń. Od tego czasu, zainteresowanie wyjazdami rok do roku spadało, jednak – za wyjątkiem lat epidemii – utrzymuje się na poziomie około 600-800 zaświadczeń rocznie” – podliczył serwis prawo.pl.
Według najnowszych danych do końca listopada 2022 roku 684 lekarzy i 177 lekarzy dentystów złożyło w Naczelnej Izbie Lekarskiej wnioski o wydanie zaświadczeń pozwalających na uznanie kwalifikacji w innych krajach Unii Europejskiej. To rekord niewidziany w Polsce od kilku lat.
Więcej było tylko w latach 2015-2017, bo było ich nawet pond 800 rocznie, jeżeli chodzi o samych lekarzy. Polscy medycy wybierają dwa kierunki. To Szwecja i Wielka Brytania, mimo że jest poza UE.
Jacy lekarze starają się zaświadczenia najczęściej?
- Choroby wewnętrzne,
- anestezjologia i intensywna terapia,
- psychiatria,
- radiologia i diagnostyka obrazowa,
- pediatria,
- ortopedia i traumatologia narządu ruchu,
- położnictwo i ginekologia,
- okulistyka.
Pieniądze są dopiero na czwartym miejscu
Serwis rynekzdrowia.pl przypomina wyniki badań prof. Macieja Duszczyka z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych oraz Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.
– Wynika z nich, że jedna trzecia osób, które kończą studia medyczne i które odpowiedziały na nasze pytania, jest prawie zdecydowana, żeby wyjechać. Z kolei dwie trzecie pytanych mówiło: migracja jest dla mnie jakąś opcją, ale chcę zostać. Jeżeli nie zostanę wypchnięty z Polski, to zostanę – podsumował naukowiec.
Ciekawe jest to, że młodzi lekarze chcą wyjechać nie przez pieniądze. Wysokość zarobków jest na czwartej pozycji na liście powodów. Ważniejsze są warunki pracy, możliwość rozwoju oraz atmosfera i czas pracy.
Źródło: News4Media