- Jak układanie puzzli wpływa na rozwój maluchów?
Już od najmłodszych lat dzieci poznają kształty i kolory. Pierwsze puzzle dla maluszka, składające się z zaledwie kilku części, to, biorąc pod uwagę możliwości np. dwulatka, duże wyzwanie i prawdziwa przygoda. Dziecko ogląda dokładnie i poznaje po kolei każdą część. Poznaje empirycznie jej kolory, fakturę, kształt… Następnie dopiero podejmuje pierwsze próby złożenia obrazka, naturalnie przy pomocy i wskazówkach opiekuna. Dziecko zanim zacznie układać złożone układanki, musi najpierw poznać czym w ogóle są puzzle i jest to właśnie wspomniana nauka i wspieranie rozwoju.
Starsze dzieci, którym układanie puzzli z co najmniej kilkudziesięciu elementów idzie już całkiem sprawnie, chętnie sięgają również po puzzle online. Obecnie dzieci od najmłodszych lat obsługują komputery i pokrewne wobec nich urządzenia znacznie bardziej biegle, niż ich opiekunowie. Szybko zatem odkrywają puzzle dla dzieci również w sieci. To bardzo dobra alternatywa dla gier online o zróżnicowanym charakterze. Nie zawsze są to gry, które wnoszą do życia dziecka wartości postrzegane przez rodziców jako pozytywne. Tymczasem puzzle stanowią ciekawą i interesującą, a przy tym zdecydowanie bezpieczną łamigłówkę. Są przy tym bardzo atrakcyjne dla osób w różnym wieku.
Puzzle jako takie wymagają zdolności: logicznego myślenia, wyobraźni przestrzennej, skupienia i cierpliwości. To z pewnością są przejawiane przez puzzle zalety, na których korzystają zarówno dzieci, młodzież, osoby dorosłe jak i osoby starsze.
Ponadto dzieci, układając puzzle, ćwiczą m.in. motorykę małą, czyli zdolności manualne. Podczas układania niewielkich elementów następuje solidne ćwiczenie sprawności małych paluszków. Układając puzzle w sieci za pomocą dotykowego ekranu również mogą poruszać paluszkami.
Układanie puzzli pozwala dzieciom sprawdzić swoje umiejętności i możliwości. A kiedy wreszcie uda się ułożyć cały obrazek złożony z większej, niż dotychczas układane, liczby elementów, dziecko rozpiera wręcz duma i satysfakcja. Zyskuje tzw. poczucie sprawczości, samodzielności i wiary w to, że kolejne wyzwania da radę pokonać, czyli – zdrowej pewności siebie.
- Puzzle dla dzieci układanie
Kiedy dziecko powinno układać puzzle z pomocą dorosłego, a kiedy warto pozostawić je sam na sam z układanką? Niewielkie puzzle samodzielnie układają już trzylatki. Rozwój dzieci w wieku przedszkolnym nie zawsze przebiega jednak równomiernie i jednotorowo. W związku z tym, jeżeli maluch nadal potrzebuje nieco wsparcia podczas układania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby mu go udzielić. Niebawem nadejdzie czas, kiedy sam poprosi, albo zasygnalizuje, że chce układać puzzle samodzielnie.