Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 12:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zalety układania puzzli przez dzieci

Stymulowanie rozwoju dzieci na różne sposoby to obecnie standard. Nawet, jeżeli pojęcie to brzmi szumnie, dotyczy tak naprawdę wielu prozaicznych czynności i zabaw. Dzieciaki uczą się i rozwijają poprzez zabawę. Ważne jest zatem tylko, aby dostarczyć im odpowiednio stymulujących akcesoriów i pomysłów na nią.
Zalety układania puzzli przez dzieci
  • Jak układanie puzzli wpływa na rozwój maluchów?

Już od najmłodszych lat dzieci poznają kształty i kolory. Pierwsze puzzle dla maluszka, składające się z zaledwie kilku części, to, biorąc pod uwagę możliwości np. dwulatka, duże wyzwanie i prawdziwa przygoda. Dziecko ogląda dokładnie i poznaje po kolei każdą część. Poznaje empirycznie jej kolory, fakturę, kształt… Następnie dopiero podejmuje pierwsze próby złożenia obrazka, naturalnie przy pomocy i wskazówkach opiekuna. Dziecko zanim zacznie układać złożone układanki, musi najpierw poznać czym w ogóle są puzzle i jest to właśnie wspomniana nauka i wspieranie rozwoju.  

Starsze dzieci, którym układanie puzzli z co najmniej kilkudziesięciu elementów idzie już całkiem sprawnie, chętnie sięgają również po puzzle online. Obecnie dzieci od najmłodszych lat obsługują komputery i pokrewne wobec nich urządzenia znacznie bardziej biegle, niż ich opiekunowie. Szybko zatem odkrywają puzzle dla dzieci również w sieci. To bardzo dobra alternatywa dla gier online o zróżnicowanym charakterze. Nie zawsze są to gry, które wnoszą do życia dziecka wartości postrzegane przez rodziców jako pozytywne. Tymczasem puzzle stanowią ciekawą i interesującą, a przy tym zdecydowanie bezpieczną łamigłówkę. Są przy tym bardzo atrakcyjne dla osób w różnym wieku. 

Puzzle jako takie wymagają zdolności: logicznego myślenia, wyobraźni przestrzennej, skupienia i cierpliwości. To z pewnością są przejawiane przez puzzle zalety, na których korzystają zarówno dzieci, młodzież, osoby dorosłe jak i osoby starsze. 

Ponadto dzieci, układając puzzle, ćwiczą m.in. motorykę małą, czyli zdolności manualne. Podczas układania niewielkich elementów następuje solidne ćwiczenie sprawności małych paluszków. Układając puzzle w sieci za pomocą dotykowego ekranu również mogą poruszać paluszkami. 

Układanie puzzli pozwala dzieciom sprawdzić swoje umiejętności i możliwości. A kiedy wreszcie uda się ułożyć cały obrazek złożony z większej, niż dotychczas układane, liczby elementów, dziecko rozpiera wręcz duma i satysfakcja. Zyskuje tzw. poczucie sprawczości, samodzielności i wiary w to, że kolejne wyzwania da radę pokonać, czyli – zdrowej pewności siebie. 

  • Puzzle dla dzieci układanie

Kiedy dziecko powinno układać puzzle z pomocą dorosłego, a kiedy warto pozostawić je sam na sam z układanką? Niewielkie puzzle samodzielnie układają już trzylatki. Rozwój dzieci w wieku przedszkolnym nie zawsze przebiega jednak równomiernie i jednotorowo. W związku z tym, jeżeli maluch nadal potrzebuje nieco wsparcia podczas układania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby mu go udzielić. Niebawem nadejdzie czas, kiedy sam poprosi, albo zasygnalizuje, że chce układać puzzle samodzielnie. 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ