Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 12:37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak wybrać grzejnik do pokoju?

Podstawową funkcją, jaką powinien spełniać grzejnik pokojowy, jest zapewnienie komfortu cieplnego. W ostatnich latach coraz większą rolę zaczęła odgrywać także funkcja dekoracyjna. Kaloryfer zaczął stanowić element wyposażenia domu czy mieszkania wpływający na aranżację wnętrza. Jak dobrze wybrać grzejnik do pokoju i czym się kierować? Skorzystaj z porad ekspertów.
Jak wybrać grzejnik do pokoju?

Co warto wziąć pod uwagę, kupując grzejnik pokojowy?

Grzejnik do pokoju powinien przede wszystkim dawać nam ciepło. Aby tak było, przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, a mianowicie parametry instalacji grzewczej budynku, miejsce montażu, rozmiar pomieszczenia, wydajność energetyczną, sposób pracy grzejnika oraz ostatnie, ale jakże ważne – względy estetyczne.

Rodzaj instalacji grzewczej

Rodzaj systemu grzewczego determinuje temperaturę zasilania grzejników. Zwykle możemy się spotkać z dwoma typowymi parametrami 75/65/20 ( system wysokotemperaturowy dla nowych kotłów na paliwo stałe, kotłów na gaz oraz olej) i 55/45/20 (system średniotemperaturowy dla nowoczesnych kotłów kondensacyjnych). W obu przypadkach pierwsza liczba oznacza temperaturę zasilania grzejnika, druga – powrotu, a trzecia – wewnętrzną pomieszczenia.

Miejsce zamontowania grzejnika 

Nie każdy grzejnik sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jedne pasują bardziej do salonu, inne natomiast do łazienki. Tam, gdzie jest spora wilgotność, warto zainstalować na przykład kaloryfery stalowe, które są odporne na rdzę. W wysokich i przestronnych wnętrzach lepiej postawić na grzejniki pokojowe aluminiowe, które szybko się nagrzewają. Największe straty ciepła są odnotowywane na ścianie pod oknem i to właśnie tam najlepiej zamontować grzejnik. Warto pamiętać, że aby działał prawidłowo, pomiędzy nim a podłogą lub parapetem powinna znajdować się wolna, około 10-centymetrowa przestrzeń.

Rozmiar pomieszczenia

Wielkość pomieszczenia i jego przeznaczenie wpływają na moc grzejnika. Przyjmuje się, że do ogrzania 1 m2 pokoju w dobrze izolowanym domu potrzebne jest 60 W, natomiast w przypadku budynków nieizolowanych wartość ta wynosi nawet 140 W.

Sposób pracy grzejnika

Najczęściej grzejniki swoje działanie opierają na konwekcji lub promieniowaniu. W pierwszym przypadku energia cieplna jest transportowana dzięki ruchowi powietrza, zaś w drugim grzejnik emituje ciepło w postaci fal elektromagnetycznych, które są pochłaniane przez przedmioty, tym samym zwiększające swoją temperaturę.

Wydajność energetyczna

Wydajność energetyczna jest ściśle związana z kosztami ponoszonymi na ogrzewanie. Wraz z jej wzrostem, rośnie także ilość ciepła możliwego do wytworzenia przez kaloryfer.

Estetyka

Na rynku dostępna jest szeroka gama modeli w wielu rozmiarach, kształtach, kolorach, o różnych fakturach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno do wnętrza minimalistycznego, jak i klasycznego czy nowoczesnego. Grzejnik do pokoju może być wyrazistym akcentem lub niewyróżniającym się dodatkiem. Szeroką gamę grzejników znajdziesz pod adresem https://technikadesign.pl/pol_m_Grzejniki-Pokojowe-5884.html.

Wybór grzejnika pokojowego nie jest tak prostym zadaniem, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Nieodpowiedni dobór parametrów i miejsca montażu może podnieść koszty ogrzewania. Dlatego, aby kaloryfery były wydajne i ekonomiczne, przed zakupem warto skorzystać z porady specjalistów z Technika Design. Aby dowiedzieć się więcej, warto odwiedzić stronę https://technikadesign.pl/.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ