Czym jest rezydencja podatkowa
Miejsce zamieszkania do celów podatkowych określa zasada rezydencji podatkowej. Polskim rezydentem jest osoba, która posiada w Polsce ośrodek interesów lub przebywa tam dłużej niż 183 dni w ciągu roku.
Rezydenci mają nieograniczony obowiązek podatkowy i muszą rozliczać wszystkie dochody, również te z zagranicy. Osoby z ograniczonym obowiązkiem podatkowym rozliczają się wyłącznie z dochodów otrzymanych w Polsce.
Opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą
Polscy rezydenci podatkowi powinni wiedzieć, że ich dochody mogą być opodatkowane nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Pracodawca za granicą pobiera z wynagrodzenia zaliczki na tamtejszy podatek, co powoduje konieczność rozliczenia się z miejscowym organem skarbowym.
W przypadku, gdy dochody uzyskane za granicą zostały już opodatkowane, należy udokumentować to w zeznaniu podatkowym w Polsce.
Jeżeli nie wiesz jak wypełnić najpopularniejsze formy deklaracji podatkowych takich jak PIT-37, PIT-36, czy PIT-28 online, warto udać się do najbliższego organu skarbowego lub odwiedzić dedykowane portale o podatkach.
Wielostronna konwencja podatkowa MLI
Wielostronna konwencja podatkowa (MLI) stanowi, że polski rezydent podatkowy pracujący w Austrii, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Japonii, Irlandii, Finlandii, Słowacji, Nowej Zelandii, Kanadzie, Danii, Norwegii czy Portugalii będzie opodatkowany stosując metodę odliczenia proporcjonalnego.
Z kolei w przypadku Niemiec, Hiszpanii, Francji, czy Czech obowiązuje metoda wyłączenia z progresją. W tym drugim przypadku dochód osiągany za granicą nie jest opodatkowany w Polsce, jednak jest on istotny podczas ustalania stopy procentowej, według której podatnik powinien obliczyć podatek od dochodu osiąganego w Polsce. Dochody uzyskane za granicą są rozliczane w kraju zatrudnienia.
Metoda odliczenia proporcjonalnego
Metoda odliczenia proporcjonalnego pozwala na opodatkowanie w Polsce dochodu uzyskanego za granicą, jednak od podatku płaconego w kraju odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to jest możliwe do kwoty wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie do dochodu zagranicznego.
Ulga abolicyjna
Aby zrekompensować nierówne traktowanie polskich rezydentów, wprowadzono ulgę abolicyjną, która pozwala na odliczenie kwoty będącej różnicą między podatkiem obliczonym metodą proporcjonalnego odliczenia a podatkiem obliczonym metodą wyłączenia z progresją.
Ulga ta przysługuje osobom fizycznym, które osiągają dochody za granicą z tytułu praw majątkowych, praw autorskich, działalności gospodarczej lub wykonywanej osobiście, stosunku służbowego, pracy nakładczej, a także spółdzielczego stosunku pracy. Maksymalna kwota ulgi abolicyjnej to 1360 zł.
Podwójna rezydencja
W niektórych przypadkach dwa kraje mogą jednocześnie uznać jedną osobę za rezydenta podatkowego i wymagać od niej uiszczenia podatku za dochody uzyskiwane w różnych krajach. W takiej sytuacji warto skontaktować się z właściwym organem w celu wyjaśnienia konkretnej sytuacji.