Okap kuchenny - najpopularniejsze rodzaje urządzenia
Okap kuchenny jest urządzeniem AGD, które - obok lodówki, płyty indukcyjnej czy piekarnika - powinno znaleźć się w każdej kuchni. Głównym zadaniem urządzenia jest pochłanianie cząsteczek tłuszczu, a także kropli wody i zapachów, które pojawiają się w pomieszczeniu w wyniku gotowania. Brak dobrego sprzętu pochłaniającego cząsteczki ma wiele konsekwencji. Para woda oraz mikroskopijne cząsteczki tłuszczu osadzają się na meblach, ścianach, tekstyliach czy szybie okiennej, co prowadzi do gromadzenia się brudu i rozwoju bakterii czy grzybów.
Biorąc pod uwagę konstrukcję urządzenia, na rynku dostępne są różne typy okapów, czyli:
- okap kominowy - inaczej nazywany przyściennym, dostępny na: https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/okapy-do-zabudowy/okapy-kominowe; jest urządzeniem posiadającym przewód wentylacyjny, dzięki czemu montowany jest bezpośrednio do szybu wentylacyjnego przy ścianie;
- okap podszafkowy - to świetne urządzenie do zabudowy, które można zobaczyć na: https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/okapy-do-zabudowy; sprzęt montowany jest bezpośrednio nad płytą grzewczą w szafce kuchennej, dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca,
- okap wyspowy - to urządzenie montowane nad wyspą kuchenną;
- okap teleskopowy - to sprzęt, który uruchamiany jest poprzez wysunięcie do przodu frontowej szuflady modelu.
Wybranie odpowiedniego rodzaju okapu kuchennego pozwoli uzyskać maksymalną funkcjonalność sprzętu. Modele dostępne obecnie w sklepach poza efektywną pracą wyróżniają się ciekawym designem, dlatego ciekawie wyglądają w każdym wnętrzu.
Najważniejsze parametry okapu kuchennego - na co zwracać uwagę podczas zakupu?
Zakup okapu kuchennego może być dla wielu osób sporym wyzwaniem. Funkcjonalność oraz efektywne działanie okapu kuchennego jest zależne od jego parametrów technicznych. Podczas wyboru konkretnego urządzenia należy zwrócić uwagę na:
- energooszczędność sprzętu,
- poziom hałasu emitowanego przez urządzenie,
- rozmiar okapu i jego dopasowanie do wielkości płyty grzewczej,
- wydajność sprzętu,
- możliwość regulowania intensywności pracy urządzenia,
- posiadanie dodatkowych elementów w okapie, jak oświetlenie ledowe.
Zwracając uwagę na najważniejsze parametry techniczne okapu, z pewnością można dopasować jakość jego pracy do potrzeb użytkowników. Korzystanie z urządzenia daje szanse na uniknięcie osadzania się cząsteczek wody i tłuszczu wewnątrz pomieszczenia, a tym samym ochronę przed gromadzeniem się brudu i drobnoustrojów.
Filtry w okapie kuchennym - najważniejsze informacje
Każdy okap kuchenny jest wyposażony w filtr, którego zadaniem jest zatrzymywanie niechcianych substancji na jego powierzchni. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje filtrów, które różnią się przede wszystkim parametrami technicznymi. Do okapu kuchennego można wybrać:
- filtr przeciwtłuszczowy - to typ filtra wybierany do modeli, których zadaniem jest oczyszczanie pomieszczenia z cząsteczek tłuszczu; można je znaleźć między innymi na: https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/akcesoria-do-zabudowy/filtry-do-okapow-do-zabudowy,
- filtr węglowy - ich właściwością jest oczyszczanie powietrza z kropelek tłuszczu, zapachu, a także gromadzącej się pary wodnej.
Okap jest urządzeniem, które powinno znaleźć się w każdej kuchni. Z jego pomocą możliwe jest utrzymanie czystości w kuchni, a także zabezpieczenie pomieszczenia przed rozwojem grzybów i bakterii.