Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 03:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krośnieński szpital zachęca kobiety do bezpłatnych badań mammograficznych

W ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Krosna, finansowanego z budżetu miasta, szpital planuje przebadać w tym roku 330 pacjentek. - Regularne badania pozwalają wykryć zmiany, które w przyszłości mogą przekształcić się w zagrażający życiu nowotwór - podkreśla dyrekcja krośnieńskiej lecznicy.
Krośnieński szpital zachęca kobiety do bezpłatnych badań mammograficznych

Autor: Fot. canva

"Program wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Krosna" jest prowadzony w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim od września ub. roku. Skierowany jest do kobiet w wieku 40-49 lat oraz 70-74 lat zamieszkałych w Krośnie.

- Kobietom w przedziale wiekowym 50-69 lat niezależnie od miejsca zamieszkania, oferowany jest inny program, finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia - tłumaczy dyrekcja krośnieńskiej lecznicy.

Do tej pory w ramach programu z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało 70 mieszkanek Krosna. Jak informują władze krośnieńskiego szpitala, u jednej trzeciej kobiet wykryto nieprawidłowości w piersiach. Natomiast 40 krośnianek było zainteresowanych instruktażem samobadania piersi.

W ramach programu zorganizowano również dwa spotkania edukacyjne, podczas których Krystyna Krygowska, konsultantka wojewódzka w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego i ginekologicznego dla województwa podkarpackiego, objaśniała kobietom działania profilaktyczne, które należy podjąć, aby ustrzec się przed nowotworem piersi.

Statystyki wykrywalności podejrzanych zmian w piersiach mieszkanek Krosna podczas badań mammograficznych są niepokojące.

Co trzecia kobieta przebadana w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie w ramach "Programu wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Krosna", została skierowana do pogłębionej diagnostyki w kierunku raka piersi. W większości są to pacjentki 40+, które wcześniej nie robiły mammografii, opierając diagnostykę jedynie na badaniu USG.

2023 roku krośnieński szpital w ramach programu planuje przebadać 330 pacjentek.

Dyrekcja lecznicy przyznaje, że mimo akcji informacyjnej na badanie mammograficzne zgłosiło się dotychczas zaledwie kilkadziesiąt osób.

- Część ponad czterdziestoletnich kobiet odwiedzająca szpitalną Poradnię Ginekologiczno-Położniczą nie jest zainteresowana mammografią tłumacząc, iż jest to badanie przeznaczone dla starszych pań. Są przekonane, że na wykonanie mammografii jest jeszcze dla nich za wcześnie - informuje Sekcja Organizacji i Marketingu krośnieńskiego szpitala.

Piotr Wajda, specjalista ginekologii i położnictwa Poradni Ginekologiczno-Położniczej w krośnieńskim szpitalu, tłumaczy, że wybór metody obrazowania piersi zależy od wieku pacjentki.

- Przed 35.–40. rokiem życia lub u ciężarnych wykonuje się USG piersi, natomiast po 35-40 roku życia mammografię. Ma to związek z budową piersi, która w trakcie życia kobiety przeobraża się. Ciąża jest pewnego rodzaju granicą – po niej w piersi zaczyna się powoli dokonywać przebudowa tłuszczowa, by około 40. roku życia tkanka tłuszczowa zaczęła w piersi dominować. USG jako badanie kontrolne sprawdza się u osób młodszych i tych z dużą ilością tkanki gruczołowej, natomiast mammografia obrazuje pierś u osób starszych i tych, u których jest mniej gruczołu a więcej tkanki tłuszczowej - mówi.

W przypadku, gdy wynik badania jest niepokojący, pacjentka kierowana jest na wizytę lekarską, w trakcie której omawiane jest dalsze postępowanie diagnostyczne.

Według mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii dla województwa podkarpackiego prognozowana zapadalność na nowotwór piersi w 2029 roku wzrośnie o 5 tysięcy przypadków.

Dyrekcja krośnieńskiego szpitala podkreśla, że warto już teraz badać piersi profilaktycznie, aby za sześć lat nie znaleźć się w prognozowanej grupie pacjentów onkologicznych. - Regularne badania pozwalają wykryć zmiany, które w przyszłości mogą przekształcić się w zagrażający życiu nowotwór - zaznacza.

Bezpłatne badania mammograficzne w ramach „Programu wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Krosna na lata 2022-2023” wykonywane są w Poradni Ginekologiczno-Położniczej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie przy ul. Korczyńskiej.

Rejestracja w poniedziałki i wtorki od godz. 8:00 do 10:00, w środy – od godz. 11:00 do 12:00.

Więcej informacji pod numerem telefonu 13 43 78 266.

zobacz też: Czym są e-recepty i jak z nich korzystać?

Autor: tom


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ