Czym cechują się rowery trekkingowe?
Nie bez powodu rowery trekkingowe nazywane są także “uniwersalnymi”. Łączą cechy typu miejskiego, górskiego i szosowego. Amortyzowany widelec przedni i błotniki, opony wyposażone w bieżnik terenowy są odrobinę węższe i gładsze od tych, w typie górskim - co doskonale sprawdzi się na różnorodnym podłożu. Ponadto posiadają wyjątkowo wytrzymały bagażnik, mogąc utrzymać ciężar do około dwudziestu pięciu kilo. Sprawia to, że zabranie ze sobą przydatnych rzeczy, potrzebnych do wielodniowego biwakowania jest bardzo proste, a przede wszystkim wygodne. Rower trekkingowy w sklepie Rowerzysta.pl znaleźć możesz - dzięki swej wszechstronności na pewno niejednokrotnie sprawdzą się podczas dalszych i bliższych wycieczek.
Najistotniejsze parametry rowerów trekkingowych
Kupując rowery należy zwrócić uwagę na sześć głównych parametrów, którymi są:
- rama,
- koła,
- opony,
- amortyzacja,
- osprzęt,
- siodełko
To właśnie one wpływają na jakość jednośladu. Dlatego zanim dokonamy zakupu, warto uważnie się im przyjrzeć. Przykładowo, stalowa rama jest jedną z tańszych opcji, choć zarazem i najcięższą. Jej szczególną zaletą jest dobre tłumienie wstrząsów - nie należy jednak zapominać, że jest przy tym i podatna na korozje. Z kolei ramy karbonowe są najlżejsze, choć ich cena należy do wysokich. Ponadto jest mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Wariantem “pomiędzy” jest natomiast rama aluminiowa, łącząca wiele pośrednich zalet pozostałych typów.
Dopasuj rower trekkingowy do swojego ciała
Choć rowery trekkingowe są wyjątkowo uniwersalne i bez trudu znajdziemy model unisex - tak nie każdemu może on przypaść do gustu. Istnieją warianty “damski” i “męskie”, lepiej dostosowane do konkretnej fizjonomii. Bliższe położenie kierownicy, wygięcie ramy sprawiają, że niektóre modele będą bardziej komfortowe. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na to, w jakiej pozycji najwygodniej jest Ci jeździć na rowerze, jaki kształt siodełka jest najbardziej odpowiadający i czy przeszkadza Ci konieczność wysokiego zadzierania nóg przy wsiadaniu, czy wprost przeciwnie - jest to całkiem obojętne. Rower trekkingowy męski niekiedy może niewiele się różnić od swojego “damskiego” odpowiednika. Czasami jednak różnice są znaczące; i zawsze przy wyborze jednośladu należy kierować się przede wszystkim własnym komfortem.
Lubisz długie trasy po mało znanych terenach? A może stawiasz przede wszystkim na wygodny, ekologiczny i zdrowy sposób dotarcia do pracy? Bez względu na odpowiedź, rower trekkingowy doskonale sprawdzi się w każdym wariancie.