Czym jest schizofrenia?
Schizofrenia co to? Nazywana również psychozą schizofreniczną i chorobą Bleulera, stanowi zaburzenie psychopatyczne. Powoduje ona nieadekwatny odbiór rzeczywistości oraz upośledzenia zdolności krytycznej oceny otaczającego świata i własnego postępowania. U osób cierpiących na schizofrenię pojawiają się typowe epizody psychotyczne, do których zalicza się omamy i urojenia.
Schizofrenia - objawy
Jak rozpoznać objawy schizofrenii? Otóż u osób cierpiących na to zaburzenie mogą pojawić się 3 główne rodzaje objawów: wytwórcze, negatywne i poznawcze. Pierwsze z nich mają formę urojeń i omamów. Chory może widzieć coś, czego nie ma, a także słyszeć głosy komentującego jego postępowanie lub prowadzące z nim dialog.
Do objawów negatywnych zalicza się zubożenie emocji i izolowanie się od innych ludzi. U osób cierpiących na schizofrenię można dostrzec obniżoną aktywność, problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie oraz zaprzestanie wyrażania emocji. Często pojawia się u nich również bezczynność, zobojętnienie, apatia i spowolnienie ruchowe.
Objawy poznawcze schizofrenii obejmują problemy z pamięcią i koncentracją. Chorujący mają problem z przyswajaniem informacji, podejmowaniem działań i poszerzaniem wiedzy.
Zdarza się, że u osób zmagających się ze schizofrenią pojawiają się również zaburzenia zachowania, mające postać intensywnego pobudzenia i agresji.
Jak zdiagnozować schizofrenię?
Zastanawiasz się, jak rozpoznać schizofrenię? Otóż po zauważeniu niepokojących objawów, należy sięgnąć po pomoc psychiatryczną. Specjalista przeprowadza badanie kliniczne, w czasie którego jest w stanie wychwycić konkretne objawy. Ponadto psychiatra zbiera informacje o pacjencie m.in. o jego funkcjonowaniu w okresie szkolnym.
W zaawansowanym etapie schizofrenii postawienie diagnozy nie jest trudne. Czasami jednak specjalista zleca dodatkowe wykonanie badań laboratoryjnych i neuroobrazowych w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy.
Schizofrenia - jak leczyć to zaburzenie?
Po zdiagnozowaniu schizofrenii konieczne jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Podstawę stanowi leczenie farmakologiczne. Najczęściej pacjentom przepisywane są leki przeciwpsychotyczne, zwane również neuroleptykami. Środki te skutecznie oddziałują na układ dopaminergiczny, a dokładnie na jego receptory. Pomagają one w leczeniu zaburzeń neuroprzekaźników znajdujących się w układzie nerwowym, w szczególności dopaminy.
Farmakoterapia składa się z dwóch etapów: leczenia ostrych stanów psychotycznych i terapii podtrzymującej. W pierwszym etapie pacjent otrzymuje większą dawkę leków, aby jak najszybciej załagodzić u niego objawów psychotycznych, takie jak urojenia. W późniejszym etapie stosowane jest leczenie podtrzymujące, mające na celu utrzymanie chorego w jak najlepszej kondycji i zapobieganie nawrotom psychosomatycznych objawów.
Poza leczeniem farmakologicznym schizofrenii, warto skorzystać również z psychoterapii. Pacjent może zdecydować się m.in. na terapię indywidualną, rodzinną i grupową. W przypadku osób chorych na schizofrenię świetnie sprawdza się również psychoedukacja i trening umiejętności społecznych. Podczas spotkań z terapeutą pacjent uczy się, jak funkcjonować w rzeczywistości i dowiaduje się, jak zrozumieć swoją chorobę. Dzięki psychoterapii osoba chora na schizofrenię ma szansę normalnie funkcjonować w społeczeństwie i bez problemu podjąć aktywność zawodową.
Niestety zdarza się, że w przypadku schizofrenii konieczna jest hospitalizacja. Dotyczy to pacjentów z silnymi objawami psychotycznymi.