Jak dochodzi do skurczu?
Mechanizm powstawania skurczu mięśni szkieletowych (czyli mięśni, które są zależne od nas, w przeciwieństwie do np. mięśnia sercowego, czy gładkich mięśni jelit), można opisać w dość prosty sposób, ale żeby go zrozumieć, trzeba wiedzieć, z czego te mięśnie się składają.
Mięśnie tworzą między innymi komórki mięśniowe, w których w dużych ilościach znajdują się włókienka aktynowe i miozynowe, tworzące razem zorganizowane struktury. Do skurczu dochodzi wówczas, gdy włókienka aktynowe wnikają głęboko między miozynowe, tym samym się skracając. Rozkurcz polega natomiast na wydłużaniu się włókienek aktynowych, które wysuwają się z włókienek miozynowych.
Jak pozbyć się skurczu?
Jak pozbyć się skurczu? Zazwyczaj najłatwiejszym wyjściem jest powolne rozmasowywanie i rozciąganie mięśnia, jednak najlepiej postawić na profilaktykę (zwłaszcza, gdy skurcze występują regularnie).
Profilaktyka – jedz produkty bogate w magnez
Powtarzające się skurcze mięśni mogą świadczyć o niedoborach składników mineralnych, takich jak magnez, potas czy wapń. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj przede wszystkim magnez. Produkty bogate w ten składnik mineralny to między innymi ryby i owoce morza, banany, orzechy i pestki dyni, szpinak czy natka pietruszki.
Skurcze mięśniowe to nie jedyne symptomy świadczące o niedoborach magnezu. Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie https://magnefar.pl/porady-objawy-niedoboru-magnezu-magnefar-pl/.
Ogranicz kawę i alkohol
Stwierdzone niedobory magnezu wymagają też pewnej zmiany w codziennych nawykach. Magnez z organizmu jest wypłukiwany między innymi przez kawę i alkohol, dlatego osoby, które piją spore ilości kawy i napojów alkoholowych, są bardziej narażone na skurcze mięśniowe.
Postaw na odpoczynek
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że skurcze mięśniowe mogą też wynikać ze zmęczenia, stresu czy wyczerpania. W takich okolicznościach warto przeanalizować, czy organizm ma zapewnioną odpowiednią dawkę snu i relaksu, oraz czy nie jest on nadmiernie eksploatowany.
Suplementy diety jako źródło magnezu
Niedobory magnezu można też uzupełniać, stosując leki z magnezem bez recepty. Przykładami produktów dostarczających do organizmu magnez, a także witaminę B6, są Magnefar B6 Bio oraz Magnefar B6 Forte, które można zamówić na stronie https://magnefar.pl.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje na temat stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie przyjmowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.