Jak działa rekuperacja?
Rekuperację warto uwzględnić już na etapie planu budowy domu. W połączeniu z pompą ciepła jest gwarancją oszczędności i bezemisyjnego sposobu ogrzewania budynku. To urządzenie działa poprzez rozprowadzonych instalacji kanałów wentylacyjnych. Rekuperator wyciąga “zużyte” powietrze, a na jego miejsce nawiewa świeże, z zewnątrz. W wymienniku ciepła dochodzi do wymiany energii, odpowiednio dostosowanej do pory roku i temperatury. Dzięki temu napływające powietrze prowadzi do poczucia komfortu - zimą jest cieplejsze, latem chłodniejsze.
Jakie zalety posiada rekuperacja?
Nie bez powodu coraz więcej osób decyduje się na ten model wentylacji w domu. Rekuperacja jest gwarancją, że Ty i Twoi bliscy będziecie oddychać świeżym, czystym powietrzem, całkowicie wolnym od szkodliwych substancji. Nie musisz wietrzyć mieszkania, i narażać się na nadmiar wilgoci. Ponadto dzięki rekuperacji tlen, który dostaje się do wnętrza Twojego domu jest odpowiednio schłodzony lub ocieplony.
Jedną z najważniejszych zalet rekuperacji jest także to, że powietrze, które będzie nawiewane, cechuje się niezwykle niską zawartością dwutlenku węgla. Jest także pozbawione szkodliwych związków chemicznych.
Czy warto zamontować wentylację mechaniczną?
Rekuperacja jest nie tylko gwarancją stałego dostępu do czystego powietrza. Przełoży się także na:
- Wyższą jakość snu; masz kłopoty z zasypianiem, łatwo się budzisz? Wentylacja wewnętrzna może pomóc pozbyć się tych problemów.
- Zapobiegnie osadzaniu się pleśni i innych grzybów w domu. Nawet otwierając okna i wietrząc pomieszczenia narażamy się na nadmiar wilgoci w budynku, co w efekcie także przełoży się na powstawanie szkodliwych zanieczyszczeń na ścianach. Rekuperacja zapobiegnie temu.
- System rekuperacji wymienia powietrze w domu dokładnie tak, jak chce użytkownik: nie za dużo, nie za mało: idealnie. Niezależnie od wiatru i ciśnienia na zewnątrz, do domu dostarczana jest i wywiewana identyczna ilość powietrza.
- Brak przeciągów, uciążliwych insektów, wlatujących do wnętrza pomieszczenia, obniżenie poziomu wilgotności powietrza i możliwość błyskawicznego pozbycia zapachów.
- Oszczędność - rekuperacja pozwala na znaczne odciążenie domowego budżetu. Zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku będzie znacząco niższe.
Jakie są przeciwwskazania do montażu rekuperacji?
Montaż rekuperacji wiąże się ze znacznymi kosztami - mogą być one zmniejszone, gdy zdecydujemy się na nią już przy planowaniu budowy domu. Choć te pieniądze szybko się zwrócą w postaci oszczędnościach na ogrzewaniu czy w poczuciu wyższego komfortu przebywania w pomieszczeniu, dla wielu osób właśnie cena jest głównym czynnikiem z powodu którego rezygnują z takiego rozwiązania.