Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 03:21
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Opiekę koordynowaną realizuje już osiem przychodni w Krośnie i powiecie krośnieńskim [LISTA]

Od października ubiegłego roku lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może objąć opieką koordynowaną pacjentów z zakresu kardiologii, diabetologii, alergologii, chorób płuc i endokrynologii. Taką formę opieki oferuje już 60 placówek na terenie Podkarpacia. NFZ zaznacza, że ich liczba może wzrosnąć od marca.
Opiekę koordynowaną realizuje już osiem przychodni w Krośnie i powiecie krośnieńskim [LISTA]

Autor: canva

Zespół prasowy NFZ tłumaczy, że opieka koordynowana to szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych u lekarza rodzinnego. Lekarz POZ będzie mógł zlecić pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty.

Leczenie będzie oparte na indywidualnym planie leczenia i ma uwzględniać nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem.
W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc, endokrynologii, lekarz POZ przeprowadzi poradę kompleksową, na której ustali indywidualny plan leczenia.

- Lekarze rodzinni dzięki opiece koordynowanej otrzymują kolejne narzędzia do realizowania swojej kluczowej funkcji w ochronie zdrowia. Choć wdrażanie opieki koordynowanej to proces na miesiące, a może i lata, to jestem dobrej myśli i widzę w tym realną szansę na poprawę opieki nad pacjentami oraz usprawnienie funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce - mówi Mariusz Małecki, prezes Porozumienia Podkarpackiego będącego częścią Federacji Porozumienie Zielonogórskie, jednocześnie współwłaściciel NZOZ SOKRATES.

Dodaje, że choć nie brakuje problemów organizacyjnych związanych z wdrażaniem opieki koordynowanej, placówki – nawet te małe – podejmują wyzwanie i składają wnioski o przystąpienie do opieki koordynowanej.

Diagnostyczny budżet powierzony i budżet powierzony opieki koordynowanej

Te dwa pojęcia od niedawna istnieją w systemie podstawowej opieki zdrowotnej. NFZ w Rzeszowie wskazuje na ich różnice.

- Diagnostyczny budżet powierzony to możliwość zlecania przez lekarza rodzinnego dodatkowych badań biochemicznych i immunochemicznych: ferrytyna, witamina B12, kwas foliowy, anty-CCP, CRP oraz przeciwciała anty-HCV - wyjaśnia Rafał Śliż, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

Dodaje, że w przypadkach uzasadnionych medycznie, każdy lekarz POZ ma możliwość wystawienia skierowania na te badania.

Z kolei budżet powierzony opieki koordynowanej rozszerza listę badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny również w sytuacjach medycznie uzasadnionych.

- To między innymi pakiet badań tarczycowych (antyTPO, antyTSHR, antyTG), EKG wysiłkowe, Holter EKG (24, 48, 72 godz.), USG Doppler naczyń kończyn dolnych oraz ECHO serca - wylicza Rafał Śliż.

Dodaje, że ta koordynacja dotyczy również konsultowania stanu zdrowia pacjenta przez lekarza POZ z lekarzem specjalistą.

- Koordynacja dotyczy schorzeń, na które najczęściej chorują Polacy, czyli tych z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc oraz endokrynologii. Nie oznacza to, że zawsze taka konsultacja będą się odbywać. Gdy będzie ona możliwa i wskazana wg lekarza – zostanie rozpoczęta. Gdy zaś konieczna będzie wizyta osobista u specjalisty, Pacjent otrzyma odpowiednie e-skierowanie - informuje Rafał Śliż.

Dodaje, że oba budżety powierzone są odrębnie wycenione i dodatkowo finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Budżet diagnostyczny dostępny jest u każdego lekarza rodzinnego, jednak wprowadzenie opieki koordynowanej w przychodni jest dobrowolne i stopniowe. Trudno wymagać, by do tak poważnych zmian wszyscy przygotowali się w takim samym czasie - mówi Rafał Śliż.

Zaznacza, że pacjenci w każdej chwili mogą zapytać swojego lekarza rodzinnego, czy uczestniczy już w opiece koordynowanej. - Podkarpacki NFZ jest gotowy na rozszerzenie umów z lekarzami rodzinnymi - podkreśla Rafał Śliż.

Konsultacje lekarza POZ ze specjalistą są już dostępne w kilkudziesięciu placówkach na terenie Podkarpacia, obejmujących opieką niemal 180 tysięcy podkarpackich Pacjentów.

- Trwa weryfikacja kolejnych wniosków, które mają obowiązywać od marca. Liczba placówek wzrośnie prawdopodobnie o kolejnych 15 poradni - zapowiada rzecznik NFZ w Rzeszowie.

Lista placówek w Krośnie i powiecie krośnieńskim, które już oferują opiekę koordynowaną:

Krosno:

  • SPECMED ul. Kisielewskiego 1
  • Przychodnia Lekarska "Medicus", ul. Wojska Polskiego 43

Powiat krośnieński:

  • Samodzielny Publiczny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Zalesiu, Miejscu Piastowym, Głowience, Rogach oraz Łężanach
  • NZOZ Vita s.c. w Miejscu Piastowym

Autor: tom


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ