Co z autami zarejestrowanymi po 2021 r.?
Choć z Krosna do Anglii jest daleka droga, to z uwagi na fakt przebywania na Wyspach wielu rodaków stosunkowo często kierowcy decydują się na import pojazdu właśnie stamtąd. I o ile do 2021 r. była to sprawa relatywnie łatwa pod względem formalnym, o tyle od czasu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej sytuacja się mocno skomplikowała. Dlaczego? Ponieważ polskie przepisy dopuszczają import aut z kierownicą po prawej stronie, a tylko takie można kupić w UK, wyłącznie pod warunkiem, że zostały zarejestrowane w UE. To z kolei oznacza, że sprowadzenie modelu włączonego do ruchu po 2021 r. wymaga przełożenia kierownicy na lewą stronę – w przeciwnym razie pojazd nie przejdzie przeglądu technicznego.
W praktyce powyższy wymóg nie jest trudny do ominięcia, gdyż osoby z Krosna decydujące się na samochód z UK często wybierają właśnie modele sprzed 2021 r. To wciąż bardzo młode i wysokiej jakości auta, które na Wyspach można nabyć w relatywnie niskich cenach – nierzadko znacznie korzystniej niż w Polsce. A do tego dochodzą przecież jeszcze lepszy stan techniczny i możliwość dokładnej weryfikacji danego pojazdu. Wiedząc, który egzemplarz chce się kupić, można następnie zabrać się za formalności.
Import auta z Anglii krok po kroku
Od czego zacząć? Najpierw należy się zastanowić, w jaki sposób auto zostanie przewiezione do Polski. Jeżeli zamierzasz przyjechać nim osobiście prosto do Krosna, musisz wykupić angielskie ubezpieczenie samochodowe OC, aby móc legalnie poruszać się po brytyjskich drogach. W UK obowiązują bowiem inne przepisy niż nad Wisłą, ponieważ polisa jest przypisana nie do konkretnego pojazdu, lecz do kierowcy. To oznacza, że nawet na kilka godzin jazdy po tamtejszych drogach trzeba zaopatrzyć się w polisę. Alternatywą jest przewóz samochodu na lawecie, w przypadku którego znika obowiązek kupna angielskiego OC, jednak trzeba liczyć się z bardzo wysokim kosztem takiej usługi.
Gdy kwestia ubezpieczenia zostanie odpowiednio załatwiona, można przejść do kolejnych formalności po kupnie. Należy do nich uzupełnienie rubryki C(4) w dowodzie rejestracyjnym i dostarczenie jej do DVLA. Następnie można już ruszyć w drogę, o ile samochód ma aktualny przegląd, a podatek drogowy jest opłacony. Po dotarciu do Krosna należy w ciągu 30 dni dopełnić wszelkich formalności związanych z rejestracją, jednak najpierw trzeba uiścić należności wobec Skarbu Państwa, czyli uregulować:
- akcyzę,
- podatek VAT,
- cło.
Kolejnym krokiem jest wykonanie badania technicznego w Polsce, które wymaga z kolei dostosowania pojazdu do lokalnych przepisów. Następnie wraz z przetłumaczonymi dokumentami samochodu i potwierdzeniami uregulowania podatków oraz cła można udać się do urzędu w Krośnie, aby zarejestrować auto, gdzie zostanie wydane czasowe pozwolenie na poruszanie się po polskich drogach. Po ok. 2 tyg. w tym samym miejscu można odebrać już standardowy dowód rejestracyjny i normalne tablice. Ostatnim etapem jest wykupienie całorocznego obowiązkowego ubezpieczenia OC – najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Najlepszych ofert warto poszukiwać w serwisie kalkulator-oc-ac.auto.pl.