Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 07:58
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Porady 112: Jak się chronić w czasie burzy

Wielu z nas zastanawia się, co zrobić aby uchronić się przed uderzeniem pioruna lub jak zabezpieczyć się przed nadciągającą burzą. Przedstawimy w naszym artykule 10 pożytecznych rad, które pomogą uchronić nasze zdrowie i życie w czasie burzy.

Autor: fot. phandroid.com

1. Przed burzą należy zabezpieczyć dokładnie drzwi i okna oraz przedmioty znajdujące się na zewnątrz, np. na balkonie czy w ogrodzie, ponieważ w razie mocnego wiatru przedmioty te mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia ludzkiego jak również strat materialnych.

2. Podczas burzy nie wychodź z domu jeżeli nie jest to konieczne, ponieważ zwiększasz prawdopodobieństwo, że zostaniesz porażony piorunem.

3. Staraj się nie patrzeć w okno podczas burzy, ponieważ uderzenie piorunu np. w sąsiedni budynek lub drzewo może powodować utratę wzroku, bądź jego poważne uszkodzenie.

4. Nie używaj telefonu stacjonarnego i urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu.

5. Jeżeli burza zastanie cię w aucie, zjedź na parking albo pobocze drogi z dala od drzew, słupów energetycznych, stalowych konstrukcji itp. Aby zminimalizować powstanie tzw. "łuku elektrycznego", który może uszkodzić poważnie nasz samochód jak i samego kierowcę, oraz osoby które podróżują tym samochodem.

6. W górach jak najszybciej opuść szczyt, grań lub punkt wystający ponad otoczenie, ponieważ stajesz się najwyżej położonym punktem, przez co zwiększasz prawdopodobieństwo ze piorun trafi właśnie Ciebie. W czasie ulewy nie opieraj żadnej części ciała o skały i ściany, ponieważ w razie gdy uderzy piorun w sąsiedztwie, możesz zostać porażony prądem - jak wiadomo woda to doskonały przewodnik prądu elektrycznego.

7. Jeżeli wypoczywasz nad jeziorem, rzeką czy nad morzem, jak najszybciej wyjdź z wody. Nie żegluj podczas burzy.

8. Na otwartej przestrzeni kucnij jak najbliżej ziemi ze zbliżonymi do siebie stopami i ramionami obejmującymi kolana, ponieważ zmniejsza się wtedy powierzchnia ciała która wystaje ponad otoczenie.

9. Nie biegnij! W czasie biegu kroki są dłuższe niż zazwyczaj, a to zwiększa napięcie krokowe podczas bliskiego uderzenia pioruna.

10. Najgorszym z możliwych rozwiązań jest schronienie się pod jedynym w okolicy drzewem, mostem, latarnią, ponieważ pojedyncze obiekty ściągają na siebie pioruny.

red.
fot. phandroid.com



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ