Tatry
Słowacja to górzysty kraj, którego największym skarbem są Tatry. Dostępne dla odwiedzających w sezonie letnim, zajmują większy teren niż po polskiej granicy, a tym samym zapewniają więcej szlaków, szczytów i atrakcji. Nie bez znaczenia jest też mniejsze oblężenie tatrzańskich szlaków na Słowacji. Trzeba jednak pamiętać, że zimą są one zamknięte i również w sezonie letnim wejście na niektóre szczyty wymaga asysty licencjonowanego słowackiego przewodnika. Przed wyruszeniem w góry zalecamy też wykupienie ubezpieczeń – polisy samochodowe znajdziesz w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.
Słowacki Raj
Położona u podnóża Tatr kraina należy do najpopularniejszych wśród turystów regionów Słowacji. Wytyczono tu setki kilometrów tras pieszych i rowerowych o różnym poziomie zróżnicowania prowadzących pośród gór, wąwozów, jezior, wodospadów i lasów. To rzeczywiście raj dla osób, które lubią trekking i wyzwania związane z pokonywaniem mniej lub bardziej wymagających terenów.
Zamki
Poza górami charakterystycznym elementem krajobrazu Słowacji są zamki. Mimo niewielkiego obszaru kraj naszych południowych sąsiadów wprost roi się od różnego rodzaju fortec, które zachwycają położeniem i swoją architekturą. Wiele z budowli liczących setki lat jest utrzymanych w dobrym stanie i otwartych dla turystów przez cały rok. Wśród najbardziej znanych słowackich zamków można wymienić ogromny Zamek Spiski, znacznie mniejszy, ale równie zachwycający zamek Krasna Horka, obłędnie położone ruiny Devin czy bajkową posiadłość w Bojnicach. Zanim jednak wyruszysz z Krosna w drogę swoim samochodem, pamiętaj, aby przed wyjazdem sprawdzić ważność OC, a w razie potrzeby przedłużyć lub znaleźć nową ofertę na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-oc/.
Jaskinie
Słowacja słynie również z jaskiń – jest tu ich bez liku, a niektóre zostały udostępnione do zwiedzania. Do najpopularniejszych należy Jaskinia Bielańska, która jako jedyna w całych Tatrach Wysokich jest przeznaczona dla turystów. Z kolei w Tatrach Niskich leży Demianowska Jaskinia Lodowa, która wyróżnia się występowaniem lodowych form. Warto zobaczyć również Dobszyńską Jaskinię Lodową, Jaskinię Vażecka, Jaskinię Domica czy Jaskinię Gombasecka.
Miasta
Nie tylko przyroda, ale również architektura i zabytki kulturalne są interesującym elementem słowackiego krajobrazu. Bratysława, Trenczyn, Koszyce, Bardejov czy Lewocza obfitują w wielowiekowe zabytki, piękne place, restauracje i bary. To tętniące życiem ośrodki, które każdego roku przyciągają wielu turystów nie tylko z Polski. Objeżdżając Słowację własnym autem, warto pamiętać o surowych karach za łamanie przepisów. Lepiej sprawdzać wskaźniki i kontrolki w samochodzie i pilnować się na drodze niż płacić wysokie mandaty. O samych kontrolkach poczytasz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/kontrolki-w-samochodzie/.
Aquaparki
Jeżeli wybierasz się na Słowację z dziećmi, chodzenie po górach, zwiedzanie jaskiń czy spacerowanie pośród zabytków może być nie do końca trafnym pomysłem. Aby zapewnić najmłodszym atrakcje, warto zabrać ich do jednego z wielu aquaparków położonych na Słowacji. Tatralandia, Waterpark Basenova czy AquaCity Poprad to najpopularniejsze obiekty z tej kategorii.