Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 17:47
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak dobrać poprawną grubość styropianu elewacyjnego?

Elewacja budynku ma do spełnienia wiele istotnych funkcji. Na pierwszy plan wychodzi to, że wpływa na walory wizualne domu, ponadto chroni przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i gwarantuje domownikom komfort termiczny. W związku z tym najlepiej stawiać na rozwiązania elewacyjne dopasowane do specyfiki obiektu oraz uwarunkowań najbliższego otoczenia, wynikających z jego usytuowania, ponieważ dzięki temu przez długi czas będzie można cieszyć się piękną i trwałą fasadą budynku mieszkalnego. Jedną z kwestii, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest chociażby grubość styropianu. Już teraz sprawdź, jaką wybrać, aby powstała elewacja na piątkę z plusem!
Jak dobrać poprawną grubość styropianu elewacyjnego?

Autor: fot. freepik.com

Grubość styropianu – to warto wiedzieć!

Jedno jest pewne – bezpośredni wpływ na żywotność elewacji ma rodzaj wykorzystanych materiałów budowlanych oraz staranność ich montażu. Istotne znaczenie ma chociażby jakość wybranego styropianu. Podstawowym parametrem, jaki należy uwzględnić przy jego zakupie, jest grubość, która powinna zostać przyporządkowana zgodnie z konkretnym zastosowaniem tego powszechnie używanego w budownictwie materiału do izolacji cieplnej. Dla przykładu te najcieńsze płyty styropianowe zdają egzamin przy ocieplaniu stropów, piwnic, fundamentów, czy podłóg.

Pośród jakich produktów można wybierać? Największą popularnością cieszą się następujące opcje:

  • styropian elewacyjny 10 cm,
  • styropian elewacyjny 15 cm,
  • styropian elewacyjny 20 cm.

Zazwyczaj w Polsce na ściany zewnętrzne budynków stosuje się styropian elewacyjny 10 cm, ponieważ ta grubość tego materiału jest uznawana za standardową i takie tradycyjne rozwiązanie sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych. Wyjątkiem są fasady nowoczesnych i ekologicznych domów pasywnych oraz energooszczędnych – tam inwestorzy decydują się na zainwestowanie w styropian elewacyjny 15 cm lub 20 cm. Dlatego też w tym drugim przypadku coraz częściej stosuje się styropian grafitowy charakteryzujący się podwyższonym współczynnikiem lambda oraz większą wytrzymałością. Warto również pamiętać, że im grubszy styropian, tym lepsza izolacja termiczna, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania i lepszy komfort cieplny w danym obiekcie mieszkalnym.

Jaką grubość styropianu wybrać? Podpowiadamy!

Jak obliczyć grubość płyt styropianowych, którymi ociepli się ściany zewnętrzne obiektu mieszkalnego? Pod uwagę należy wziąć tutaj kilka istotnych czynników. Za punkt wyjścia uznaje się to, czy budynek, na którym wykona się elewację, jest nowy, czy stary. W obu przypadkach trzeba skupić się między innymi na: kształcie domu i jego usytuowaniu względem kierunków świata, regionie kraju, w jakim się mieszka, rozmieszczeniu i rodzaju stolarki okiennej oraz drzwiowej, a także zainstalowanym źródle ogrzewania. Natomiast jeśli chodzi o tę drugą opcję, dodatkowo należy sprawdzić kondycję, w jakiej znajdują się ściany.

Dobierając grubość styropianu, warto równocześnie patrzeć na typowy dla konkretnego produktu współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Niekiedy może okazać się, że wbrew pozorom styropian elewacyjny 10 cm, mimo że jest cieńszy, będzie lepszym izolatorem niż styropian elewacyjny 15 cm, ponieważ jego lambda okaże się niższa.

Jak dopasować grubość izolacji? Podsumowanie

Zaprezentowane powyżej informacje pokazują, że odpowiedni wybór styropianu do termoizolacji domu jest niezwykle ważny – i to zarówno, gdy od podstaw urządza się nowo wybudowany budynek, jak i wtedy, gdy remontuje się użytkowany już od wielu lat obiekt. Należy więc dokonać trafnej selekcji poprzedzonej starannym przeanalizowaniem wszystkich dostępnych opcji.

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ