Mimo że Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył finansowanie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i leczenia szpitalnego, to kolejki do lekarzy nadal są bardzo długie.
Kolejki pacjentów
- Z zestawienia wynika, że najwięcej osób na cito czekało do poradni neurologicznej, bo aż 37 tys. 394. Kolejnych 241 tys. 319 pacjentów zakwalifikowanych zostało do grupy przypadków stabilnych - podaje rynekzdrowia.pl.
Aż 29 tys. 671 osób jest na liście oczekujących w trybie pilnym na zabiegi w ośrodku rehabilitacji dziennej. To tylko część kolejki, bo następne 74 tys. 758 osób zostało uznanych za pacjentów w trybie stabilnym. Z kolei w kolejce do kardiologa jest 28 tys. 489 pacjentów pilnych. Do poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej czeka 28 tys. 292 takich osób.
- Na wizytę u okulisty czekało na cito 20 tys. 654 pacjentów, a jako przypadki stabilne – 404 tys. 316 (najwięcej w tej kategorii) - czytamy.
Oczekiwanie do poradni:
- stomatologicznej – 274 277 osób,
- neurologicznej – 241 319 osób,
- kardiologicznej – 180 911 osób,
- chirurgii urazowo-ortopedycznej – 161 919 osób.
Przeciętny okres oczekiwania pacjenta do poradni neurologicznej dla przypadków stabilnych wyniósł 62 dni, ale już do poradni chorób tarczycy – 230 dni, do endokrynologa – 174 dni, do hematologa – 138, a do poradni kardiologicznej – 104.
Pilne przypadki
Tak zwane przypadki na cito – pilne – są przyjmowane szybciej, ale i tak często nie dzieje się to z dnia na dzień. Do neurologa czeka się przeciętnie 21 dni, do okulisty 2 dni, a do kardiologa 29 dni.
Jak jest na Podkarpaciu?
Rafał Śliż, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie zwraca uwagę, że kolejki nie są wyłącznie efektem poziomu finansowania.
- Zależą również od ilości poradni na danym terenie, świadomości potrzeby bycia zdrowym każdego pacjenta – a ta świadomość rośnie z roku na rok, a także rozwojem medycyny, coraz lepszą skutecznością wykrywania chorób, które jeszcze nie dawno nie były znane, a także starzeniem się społeczeństwa - tłumaczy.
Rzecznik NFZ w Rzeszowie dodaje, że pacjent jest przyjmowany do poradni w chwili zgłoszenia, lub zapisywany na listę oczekujących, gdy przyjęcie w tym samym dniu nie jest możliwe.
- Zapis na listę osób oczekujących odbywa się zawsze w jednej z dwóch kategorii: stabilnej, która oznacza możliwość oczekiwania na liście oczekujących bez znaczącego wpływu na pogorszenie stanu zdrowia, lub pilnej oznaczającej konieczność szybszego przyjęcia, ze względu na stan zdrowia - informuje Rafał Śliż.
Tłumaczy, że gdy w poradni na "stabilnej" liście oczekujących zapisanych jest 50 osób, kolejny pacjent ze skierowaniem w kategorii stabilnej będzie zapisany na pozycji 51.
- Pacjent ze skierowaniem w trybie pilnym będzie zapisany na zupełnie inny – krótszy termin, lub przyjęty "od ręki" jeśli poradnia będzie takim terminem dysponowała - podkreśla Rafał Śliż.
Rzecznik NFZ w Rzeszowie dodaje, że odrębną kategorią jest przypadek nagły (jednoznaczne przykłady to poród, zawał). - Często jednak opiłek w oku również traktowany jest jako kategoria nagła - informuje Rafał Śliż. Dodaje, że osoby przyjmowane w kategorii "nagłej" nie są umieszczane na listach oczekujących, lecz przyjmowane w chwili zgłoszenia się po poradni czy szpitala.
Dane NFZ w Rzeszowie dotyczące poradni okulistycznych i neurologicznych na Podkarpaciu:
Poradnia okulistyczna – jest ich 98
- Liczba osób oczekujących w kategorii stabilnej: 22 433 – jednak w 20% poradni liczba oczekujących jest mniejsza niż 30, a w 11% poradni liczba oczekujących jest zerowa.
- Liczba osób oczekujących w kategorii pilnej: 234 – jednak w 93% poradni liczba oczekujących jest mniejsza niż 30, a w 73% poradni liczba oczekujących jest zerowa.
- Średni czas oczekiwania w kategorii stabilnej: 84 dni – jednak w 24% poradni jest mniejszy niż 30 dni, a w 10% poradni jest zerowy.
- Średni czas oczekiwania w kategorii stabilnej: 10 dni – jednak w 86% poradni jest mniejszy niż 30 dni, a w 68% poradni jest zerowy.
Poradnia neurologiczna – jest ich 94
- Liczba osób oczekujących w kategorii stabilnej: 8 815 – jednak w 28% poradni liczba oczekujących jest mniejsza niż 30, a w 5% poradni liczba oczekujących jest zerowa.
- Liczba osób oczekujących w kategorii pilnej: 643 – jednak w 90% poradni liczba oczekujących jest mniejsza niż 30, a w 52% poradni liczba oczekujących jest zerowa.
- Średni czas oczekiwania w kategorii stabilnej: 49 dni – jednak w 42% poradni jest mniejszy niż 30 dni, a w 5% poradni jest zerowy.
- Średni czas oczekiwania w kategorii stabilnej: 10 dni – jednak w 82% poradni jest mniejszy niż 30 dni, a w 50% poradni jest zerowy.
Rafał Śliż tłumaczy, że statystycy zamiast średniej, wolą medianę. - Ten sposób liczenia pokazuje nie "suchą" średnią, lecz raczej przeciętną i najczęściej pojawiającą się wartość.
Dodaje, że taki sposób liczenia pokazuje zerowy czas oczekiwania dla przypadków pilnych, oraz 66 dni dla przypadków stabilnych w przypadku poradni okulistycznych oraz zerowy czas oczekiwania dla przypadków pilnych, oraz 37 dni dla przypadków stabilnych w przypadku poradni neurologicznych.
Autor: News4Media, tom