- Kto zajmuje się leczeniem chorób żył?
- Zakrzepica żył głębokich — leczenie chorób żył
- Jak wygląda badanie dopplerowskie?
- Owrzodzenia żylne i profilaktyka zapaleń żył
Kto zajmuje się leczeniem chorób żył?
Jeśli zdecydujesz się na leczenie problemów z właściwym przepływem krwi w żyłach i tętnicach, z pewnością pomoże ci flebolog. Główną dziedziną specjalizacji jest diagnostyka, obrazowanie oraz leczenie w zakresie problemów z naczyniami krwionośnymi w tym z żyłami. Z pewnością pojawia się w takim przypadku pytanie, kiedy i przy jakich objawach najlepiej odwiedzić specjalistę i wykonać usg żył?
Najczęstszą przyczyną wizyty w gabinecie lekarskim są pęknięcia żył lub pojawiające się stany zapalne, które skutecznie uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Osoba borykająca się ze zbyt małym przepływem może odczuwać chroniczny ból, na nogach uwidocznione są obrzęki a niekiedy zaczerwienienia. To jednak nie wszystko. Flebolog zajmuje się również pacjentami, którzy borykają się z nawracającym problemem hemoroidów, bądź zakrzepicą żylną, która nieleczona może doprowadzić do powstania zatoru.
Zakrzepica żył głębokich — leczenie chorób żył
Choroby żył mogą doprowadzić do wielu komplikacji, które w efekcie często skutkują trwałym kalectwem badż znacznymi problemami z poruszaniem się, Czy ten scenariusz musi dotyczyć wszystkich? Absolutnie nie! Zakrzepica żylna, podobnie jak pojawiające się żylaki mooga być poddane odpowiedniej diagnostyce i leczeniu, co w efekcie może poprawić stan pacjenta i przywrócić mu dawny komfort życia.
Zakrzepica może mieć różne przyczyny, począwszy od chorób serca, miażdżyce, cukrzyce, nieleczone nadciśnienie tętnicze aż po złamania i przebyte urazy. Zaawansowana zakrzepica żył może objawiać się zmianami w postaci owrzodzenia podudzi, wspomnianą opuchlizną i zmianami w obrębie kończyny. Istotną w tym przypadku może okazać się profilaktyka oraz właściwa diagnostyka. Jednym ze sposobów wykrycia problemów żylnych jest wykonanie badania, jakim jest usg doppler.
Jak wygląda badanie dopplerowskie?
Z pewnością zastanawiasz się, czy usg doppler różni się od klasycznego badania ultrasonografem. Przede wszystkim w tego typu badaniu wykorzystana jest zróżnicowana częstotliwość urządzenia. To pozwala na odbijanie się fal nie tylko od ścian żył i naczyń krwionośnych, ale także pojedynczych krwinek. W praktyce oznacza to, że usg typu doppler jest dużo bardziej precyzyjne i daje miarodajne wyniki badań.
Owrzodzenia żylne i profilaktyka zapaleń żył
Jeżeli zastanawiasz się nad profilaktyką chorób naczyń, okazuje się, że ta wcale nie jest skomplikowana i można ją wprowadzać każdego dnia. Chcąc zadbać o swoje żyły i ich właściwe funkcjonowanie, niezwykle istotny jest ruch. Codzienne spacery, nieinwazyjne ćwiczenia, czy jazda na rowerze oraz pływanie mogą znacząco podnieść przepływ żył i zmniejszyć ryzyko zachorowań.
Istotna może również okazać się dieta. Ta powinna być ujemna w produkty wysokoprzetworzone, tłuszcze i cukry, które mogłyby negatywnie wpływać na kondycje organizmu. Jeśli odczuwasz problem z poruszaniem się, czujesz, ze twoje nogi są ciężkie i opuchnięte skonsultuj się z lekarzem i przeprowadzić odpowiednią diagnostykę.