Dlaczego rodzaj umowy ma znaczenie?
Często pojawiają się pytania o to, czy kredyt na umowę zlecenie jest w ogóle możliwy, a jeśli tak, to na jakich warunkach. Odpowiadamy!
Źródło dochodów osób wnioskujących o kredyty ma kluczowe znaczenie dla potencjalnych kredytodawców. Nie wszystkie źródła są bowiem postrzegane jako równie stabilne, co ma znaczenie szczególnie w przypadku kredytów udzielanych na dłuższy okres.
Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony jest uważane przez instytucje za największą gwarancję stałych dochodów, jest więc najmilej widziane. Umowy zlecenie, będące jednym z rodzajów umów cywilnoprawnych, z zasady nie zapewniają takiej pewności finansowej, co może utrudnić uzyskanie kredytu.
Banki postrzegają umowy cywilnoprawne jako mniej pewne i bardziej ryzykowne. Z tego względu osoby pracujące na umowę zlecenie mogą napotkać trudności w uzyskaniu pożyczki lub kredytu, zwłaszcza na wysokie kwoty lub z długim okresem kredytowania.
Czy można otrzymać kredyt na umowę zlecenie?
Tak, osoby uzyskujące dochody na podstawie umowy zlecenia również mogą liczyć na kredyt. W ostatnich latach instytucje finansowe są coraz bardziej elastyczne i dostosowują swoją ofertę do zmieniających się realiów rynku pracy.
W związku z tym mimo faktu, że nie jest to preferowane przez nie źródło dochodów, wiele banków i instytucji pozabankowych dopuszcza możliwość uzyskania kredytu przez osoby osiągające dochód dzięki umowom cywilnoprawnym.
Zwykle pojawiają się jednak pewne dodatkowe warunki, które mają zapewnić, że środki trafią do osób, które z dużym prawdopodobieństwem będą w stanie zwrócić je w terminie.
Kredyt na umowę zlecenie - wymagania
Warunki stawiane potencjalnym kredytobiorcom dotyczą przede wszystkim okresu świadczenia usług i dochodów z tego tytułu. Wnioskodawca uzyskujący dochody na podstawie umowy zlecenia powinien posiadać stabilne zatrudnienie przez określony czas, zazwyczaj minimum 6-12 miesięcy. W praktyce może być również wymagane przedstawienie historii zatrudnienia na przestrzeni ostatnich kilku lat.
W kwestii dochodów kluczowe znaczenie mają ich wysokość i regularność. Im wyższe i bardziej regularne są wpływy na konto wnioskodawcy, tym większe szanse na uzyskanie kredytu. Jeśli bank zauważy (np. na podstawie wyciągu z konta), że od lat co miesiąc wpływa na rachunek co najmniej określona kwota, bez dłuższych przerw, stwierdzi, że udzielenie kredytu danej osobie nie wiąże się z dużym ryzykiem.
Osoba decydująca się na kredyt na umowę zlecenie powinna ponadto mieć pozytywną historię kredytową. W przypadku opóźnień w spłacie zobowiązań czy wpisów w rejestrach dłużników, uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej będzie mniej prawdopodobne, chociaż i w takich sytuacjach wszystko zależy od okoliczności (m.in. tego, kiedy opóźnienie miało miejsce i jakie długie było).