12 kwietnia grupa działająca w ramach projektu Biostrat przy Centrum Technologii Kosmicznych AGH zorganizowała eksperymentalny lot balonu stratosferycznego, aby w ten sposób uczcić Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki.
W ramach nowopowstałego koła astrobiologicznego AGH powstał projekt Biostrat, który ma na celu m.in. badanie wpływu środowiska kosmicznego, dokładniej near-space, na organizmy żywe. Stąd też kapsuła badawcza wysłana do stratosfery.
- Chcieliśmy zrobić coś prostszego – co lata poniżej orbity. Zaprojektowaliśmy kapsułę, która ma w sobie małe laboratorium. - powiedział redakcji Krosno112.pl - Piotr Pichór - członek zespołu Biostrat
Niestety, kapsuła zaginęła i przypuszczalnie wylądowała w obszarze zaznaczonym na poniższym planie. Osoby, które znajdą kapsułę lub widziały jej lądowanie, proszone są kontakt pod numerem telefonu: 510 447 024.
Szczegóły zaginięcia
Balon wystartował w środę (12 kwietnia) około godziny 10.00 z obserwatorium astronomicznego w Rzepienniku Strzyżewskim zlokalizowanego pod Tarnowem. Balon miał wznieść się na wysokość około 25 km. Niestety, po jakimś czasie badacze stracili z nim kontakt, a kapsuła spadła w okolicach Krosna.
Aby określić możliwy kierunek lotu, studenci wykorzystali specjalne narzędzie, które tworzy symulację m.in. na podstawie prędkości, kierunku wiatru i ciśnienia powietrza. Obliczenia pozwoliły określić położenie balonu z dokładnością do 1 kilometra.
Jak twierdzi ekipa projektu Biostrat, czasza balonu wybuchła nad Jasłem i opadała w kierunku okolic Jedlicza. Według obliczeń kapsuła miała spocząć na ziemi w okolicach godziny 13.00. Na mapie poniżej zaznaczono obszar, gdzie może się ona znajdować.
Po co takie badania?
W zagubionej kapsule znajdują się... drożdże, które studenci pozyskali od Browaru Górniczo-Hutniczego. Z tych wyjątkowych, "kosmicznych" drożdży, które zostaną wykorzystane przy okazji krakowskich Juwenaliów powstanie zaczyn piwny, będący bazą dla napoju możliwego do spożycia przy okazji wydarzenia.
To już trzeci lot kapsuły, ale tym razem zawiodła łączność. Nic na razie nie wiadomo o jej położeniu, choć wiemy, że powstały już grupy poszukiwawcze. - opowiada student AGH
Jaką jednak wartość naukową mają badania?
Na pokładzie kapsuły znajdują się drożdże i dozymetry, które badają promieniowanie kosmiczne. Drożdże narażone są na większą dawkę promieniowania i służą jako model komórek żywych.
Może zatem zastanawiać, czy przygotowany trunek nie będzie szkodliwy dla zdrowia. Piotr Pichór rozwiewa wątpliwości:
To już nie jest pierwszy lot tych drożdży – były one badane laboratoryjnie i wbrew pozorom nie będą szkodliwe dla konsumujących późniejsze wyroby.
Studenta Akademii Górniczo-Hutniczej zapytaliśmy też o samo koło Astrobiologiczne działające przy uczelni
Współpracujemy z Centrum Technologii Kosmicznych AGH i jesteśmy zespołem studentów różnych kierunków. Staramy się przybliżać wiedzę o astrobiologii i przykładać się do postępów w tej dziedzinie – teraz badamy stratosferę, ale projektujemy też system uprawy roślin w trudnych warunkach (m.in. kosmicznych) - tłumaczy Piotr Pichór
- Jeśli ktokolwiek z Was jest w okolicach Krosna, Jedlicza, Jasła i znajdzie pomarańczową ok. 1,5 kg kapsułę prosimy o kontakt! Dla znalazców przewidziana została nagroda! – apelują przedstawiciele AGH.
Autor: Sławomir Farbaniec, Mikołaj Marcinowski
Źródło: Profil na Facebooku Akademii Górniczno-Hutniczej