Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 13:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak leczyć anginę?

Angina to infekcja gardła i migdałków, na którą każdy z nas cierpiał przynajmniej raz w życiu. Wywołuje ją rodzaj bakterii Streptococcus grupy A. Paciorkowcowe zapalenie gardła (inne określenie anginy) powoduje ból gardła i ciężkie stany zapalne. Często mylone z przeziębieniem czy grypą, wymaga zazwyczaj wizyty u lekarza i często antybiotyków. Teraz w przypadku anginy możemy skorzystać z konsultacji online.
Jak leczyć anginę?

Autor: fot. pexels

Co warto wiedzieć o anginie?

Angina jest najczęstszą przyczyną bólu gardła u dorosłych i dzieci. To bolesna przypadłość, która objawia się jako zapalenie gardła i migdałków. Paciorkowcowe zapalenie gardła bierze swoją nazwę od rodzaju bakterii, które je powodują — Streptococcus grupy A. Istnieje aż 120 szczepów bakterii z tej grupy.

Angina, chociaż bolesna, zazwyczaj nie jest groźna. W ciężkich przypadkach może jednak powodować nawet gorączkę reumatyczną, która może prowadzić do trwałego uszkodzenia serca. Dlatego choroby nie można lekceważyć i kiedy zauważymy jej objawy, należy udać się do lekarza. Odpowiednie leczenie powinno sprawić, że angina odpuści po 6-10 dniach.

Kto najczęściej choruje na anginę?

Jest to choroba, która najczęściej dotyka dzieci w wieku 5-15 lat. Może się też oczywiście przenieść na rodzeństwo, rodziców, nauczycieli i inne osoby, które mają kontakt z dziećmi w tym wieku. Zarażeniu anginie sprzyja też przebywanie w grupach - czy to na uczelni, czy w koszarach wojskowych.

Angina jest bardzo zaraźliwa - wiele zarażonych osób może nie mieć objawów, a dalej zarażać. Paciorkowcowe zapalenie gardła rozprzestrzenia się drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt z powierzchnią, na której znalazły się zarazki. Dlatego tak ważne jest ciągłe mycie i odkażanie rąk oraz zasłanianie ust podczas kichania czy kasłania.

Jakie są objawy anginy?

Na początku angina objawia się jako nagle pojawiający się ból gardła. Będzie on bardzo nieprzyjemny i może powodować problemy z przełykaniem powodujące brak apetytu. Inne objawy infekcji to:

  • gorączka
              
  • dreszcze
              
  • bóle głowy
              
  • ból brzucha
              
  • mdłości i wymioty

Co ważne, angina zazwyczaj nie wywołuje kaszlu, co odróżnia ją od przeziębienia czy grypy. Kaszel będzie więc oznaką, że prawdopodobnie cierpimy na infekcję wirusową, a nie anginę.

Podczas anginy nasze gardło będzie zaczerwienione, a migdałki powiększone. Charakterystyczną oznaką choroby są też białe plamki, które można zauważyć w gardle. Podczas choroby możemy mieć też powiększone węzły chłonne na szyi.

Jak zdiagnozować anginę?

Jeśli od kilku dni cierpisz na ból gardła i inne objawy, a nie masz kaszlu, to istnieje duże ryzyko, że cierpisz na anginę. W przypadku dzieci rodzice mogą też obejrzeć ich gardło przy pomocy patyczka i latarki – białe plamki pomogą w zdiagnozowaniu choroby. Jeżeli objawy wskazują na anginę, warto skorzystać z pomocy lekarza. Rozpozna on chorobę po obejrzeniu gardła albo wykona test na paciorkowce. Zaleci nam też odpowiednie leki.

Jak leczy się anginę?

Zazwyczaj leczenie anginy oznacza antybiotyki. Zabiją one bakterie wywołujące infekcję. Zazwyczaj stosuje się penicylinę albo amoksycylinę. Oczywiście mogą pomóc też leki przeciwbólowe, zbijające gorączkę, tabletki do ssania itp. Po kilku dniach zażywania leków i odpoczynku w łóżku objawy powinny ustąpić.

Konsultacja online – skorzystaj z pomocy lekarza bez wychodzenia z domu

W przypadku typowych objawów anginy możemy skorzystać z pomocy medyka online. Możemy się z nim połączyć przy pomocy kamerki albo za pomocą telefonu. Kiedy opiszemy objawy, lekarz online powinien być w stanie zdiagnozować czy jest to angina. Może zalecić nam stosowanie potrzebnych leków i wystawić e-receptę. E-recepta online to wygodne rozwiązanie – podczas wizyty online lekarz podaje nam 4-cyfrowy kod, który jeden z naszych domowników może podać w aptece. Medyk online i recepta, którą może nam wystawić, to rozwiązanie, które sprawi, że podczas choroby nie musimy wychodzić z domu.

Lekarz online może wystawić nam też e-zwolnienie albo zlecić wizytę u specjalisty.

Jak uchronić się przed anginą?

Przed bakteriami paciorkowca możemy bronić się tak jak w przypadku innych zarazków. Pamiętajmy o:

  • częstym myciu rąk
              
  • korzystaniu z żelu antybakteryjnego
              
  • unikania kontaktu z chorymi osobami
              
  • kichaniu i kaszleniu w chusteczkę, którą od razu wyrzucamy

Chociaż takie nawyki nie uchronią nas w 100% przed chorobą, mogą zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, szczególnie jeśli mamy częsty kontakt z dziećmi.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ