Po co nam polisa OC?
Polisa OC, czyli polisa odpowiedzialności cywilnej to rodzaj ubezpieczenia obowiązkowego, więc do jego wykupienia zobligowani są wszyscy właściciele samochodów. Nie ma zatem znaczenia, czy jesteśmy osobami prywatny, czy też prowadzimy własną firmę. Jeśli jesteśmy właścicielami pojazdów mechanicznych, to musimy też wykupić stosowną polisę i więcej na ten temat na https://wypowiadamoc.pl/. Taki obowiązek narzuca na nas ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Tylko po co właściwie została wprowadzona? Po co nam polisa OC? Wprowadzenie tego rodzaju ubezpieczenia wynika z chęci zapewnienia ochrony uczestnikom ruchu drogowego przed skutkami kolizji oraz wypadków drogowych. Sprawcy wypadków dysponując polisą OC, mogą uniknąć roszczeń poszkodowanych z tytułu uszkodzenia pojazdy, uszczerbku na zdrowia, czy innych rzecz.
Poszkodowani za to nie muszą ścigać sprawców o pokrycie kosztów naprawy samochodu, czy też pobytu w szpitalu. Uregulowaniem stosownych należności zajmie się towarzystwo ubezpieczeniowe, więc widać, że to bardzo przydatny rodzaj ubezpieczenia i nie należy migać się od jego wykupienia.
Kończy się polisa OC – jakie mamy możliwości?
Jeśli zbliża się koniec ważności polisy OC, a my jesteśmy zachwyceni z usług swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, to możemy zdecydować się na jej automatyczne przedłużenie lub negocjowanie nowych warunków. Z kolei jeśli czujemy, że nasze towarzystwo ubezpieczeniowe nie dba o nas tak, jak powinno lub uznamy, że nalicza nam za wysokie stawki za polisę OC samochodu, to zawsze możemy pomyśleć o wypowiedzeniu umowy i znalezieniu nowego towarzystwa ubezpieczeniowego. Musimy jednak podejść do tego tematu bardzo rozsądnie i tak wszystko załatwić, by w dniu podpisania nowej umowy, przestała obowiązywać stara. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemności związanych z brakiem obowiązkowego OC, a to oznacza zwykle kary finansowe.
Jak wypowiedzieć umowę u ubezpieczyciela?
Rozwiązanie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym wiąże się z dopełnieniem pewnych formalności. Co to dokładnie oznacza? Jakie kroki musimy podjąć? Na pewno trzeba będzie przygotować stosowny dokument, a w jego treścią zawrzeć kilka najważniejszych informacji.
Przede wszystkim mowa tutaj o swoich danych osobowych oraz adresowych, jak również dane towarzystwa ubezpieczeniowego oraz numer polisy. Trzeba również podać dane ubezpieczonej ruchomości, a więc numer rejestracyjny pojazdu, jego markę i model. Warto również zawrzeć powód odstąpienia od umowy i więcej na ten temat na https://wypowiadamoc.pl/jak-odstapic-od-umowy-oc-zawartej-u-agenta. Poza tym, aby wypowiedzenie polisy OC zostało rozpatrzone, musi być opatrzone własnoręcznym i czytelnym podpisem. To, jak przygotujemy sam dokument, zależy już od naszych preferencji.
Możemy przygotować wniosek odręcznie, na komputerze lub ściągnąć gotowy wniosek, a takich nie brakuje w sieci. Naszym kolejnym krokiem będzie jego złożenie w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym. Najczęściej możemy to zrobić osobiście w najbliższym oddziale, online lub listownie. Warto jednak pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może mieć zupełnie inne zasady przyjmowania tego typu wniosków, więc lepiej dopytać, ponieważ to ułatwi nam zadanie.
Kończy się OC – gdzie rozejrzeć się za nowymi ofertami?
Wypowiedzenie kończącej się umowy OC zachęca też do tego, by jak najszybciej rozejrzeć się za nową polisą. Gdzie zatem skierować swoje kroki? Gdzie szukać nowych ofert? Całe szczęście możliwości mamy dosyć sporo, więc każdy z nas będzie w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Jeśli chcemy, to możemy popytać o dobre towarzystwo ubezpieczeniowe wśród swoich znajomych, czy członków rodziny.
Nic nie stoi też na przeszkodzie, byśmy sami sprawdzi kilka okolicznych ubezpieczycieli, choć to będzie wymagać od nas trochę więcej czasu. Dlatego o wiele lepiej postawić na wsparcie Internetu. Tutaj wiele towarzystw ubezpieczeniowych prowadzi własne strony www, więc możemy się na nie skierować w celu sprawdzenia dokładnej oferty. Poza tym to właśnie w sieci działają też porównywarki OC, czyli nowoczesne narzędzia, które w jednym miejscu skupiają oferty od wielu różnych ubezpieczycieli.
Wystarczy tutaj zajrzeć, wypełnić prosty formularz odpowiednimi danymi i po chwili będziemy przeglądali oferty, które są zgodne z naszymi potrzebami. Możemy je dowolnie układać, po zakresie ochrony, czy nawet po cenie, co z pewnością ułatwi nam wybór odpowiedniej oferty.
Jak wybrać najlepszą polisę OC?
Jeśli zależy nam na wykupieniu najlepszej polisy OC, to zawsze warto zwracać uwagę na zakres ochrony. Praktyka pokazuje, że im bardziej rozbudowaną ofertę wybieramy, tym większa pewność, że jeśli będziemy sprawcami wypadku lub kolizji, to nie będziemy musieli odpowiadać finansowo.
Naprawieniem szkody zajmie się towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach wykupionej polisy, a my dodatkowo będziemy mogli liczyć na fachowe doradztwo. Na pewno dobre oferty będą na nas czekać w profesjonalnym towarzystwie ubezpieczeniowym, więc to właśnie na jego ofercie warto się skupić.