Odpowiednio wysokie dochody
Absolutnie kluczowym warunkiem, który trzeba spełniać, aby otrzymać kredyt hipoteczny, jest uzyskiwanie dochodów o określonej wysokości. Wymagany pułap zarobków zależy przede wszystkim od wartości zobowiązania – im więcej pieniędzy chcesz pożyczyć, tym wyższe powinny być Twoje dochody. Zakładając, że zarobki Twoje i ewentualnie osoby, z którą zamierzasz zaciągnąć kredyt, np. z życiowym partnerem, są równe średniemu wynagrodzeniu w gospodarce wg GUS, w połowie kwietnia możesz liczyć na kwotę 500-600 tys. zł w zależności od banku. Warunki poszczególnych produktów są różne, dlatego w celu znalezienia optymalnej oferty dobrym rozwiązaniem może być porównywarka kredytów na porownaniekredytow.pl.
Choć wysokość zobowiązania odgrywa kluczową rolę dla obliczenia Twojej zdolności kredytowej, należy mieć świadomość, że poza tym bank uwzględnia też inne czynniki. Bierze pod uwagę m.in. źródło dochodów, faworując w tym zakresie osoby zatrudnione o pracę, podczas gdy wyższe wymagania dotyczą przedsiębiorców i pracowników wykonujących zlecenia oraz dzieła. Znaczenie ma też liczba osób na utrzymaniu – im liczniejsze gospodarstwo domowe, tym większe dochody są potrzebne do wypracowania zadowalającej zdolności kredytowej. Na jej obniżkę wpływają zaś wszelkiego rodzaju zobowiązania spłacane przez wnioskodawcę, w tym nawet debety w koncie czy raty za sprzęt RTV.
Dobra historia kredytowa
Poszukując odpowiedzi na pytanie, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny, należy wspomnieć o dotychczasowym przebiegu Twojej historii zadłużenia. To, jak były spłacane Twoje zobowiązania, może decydować o akceptacji lub odrzuceniu wniosku o pożyczenie pieniędzy na zakup mieszkania czy budowę domu w Krośnie. Na Twoją korzyść świadczą spłacane na czas – albo przed terminem – kredyty i pożyczki, podczas gdy szkodzić postrzeganiu Twojej osoby w oczach banku mogą przeterminowane zobowiązania, które były regulowane po czasie lub w ogóle nie zostały spłacone. Takie ślady w Twojej historii kredytowej mogą całkowicie przekreślać szanse na otrzymanie środków na sfinansowanie inwestycji w nieruchomość.
Wniesienie wkładu własnego
Kolejnym wymogiem, który trzeba spełnić, aby otrzymać pieniądze z kredytu hipotecznego, jest wniesienie wkładu własnego. W zależności od banku wynosi on 10% lub 20% wartości nieruchomości, jednak należy pamiętać, że przy niższym wkładzie własnym rosną odsetki. W miarę możliwości warto zatem wnieść go w jak największej wysokości, aby maksymalnie obniżyć koszty zobowiązania. Aby dowiedzieć się, jak duży wkład własny wymagają poszczególne banki, można sprawdzić i porównać aktualne oferty na stronie https://porownywaniekredytow.pl/kredyty-hipoteczne/.
Wiek kredytobiorcy
Poza indywidualną sytuacją materialną i dotychczasowym przebiegiem historii zadłużenia banki wprowadzają wymagania dotyczące także wieku potencjalnego kredytobiorcy. Nie może być on ani zbyt niski, aby zbyt wysoki, dlatego zarówno osoby w wieku 18, 19 czy 20 lat, jak i starsi ludzie mający więcej niż 60-70 lat mogą zostać odprawieni z banku z kwitkiem, nawet jeśli ich zdolność i historia kredytowe są dobre.