Zacznij od rozmowy
Zanim zaprowadzimy dziecko na jakikolwiek trening, warto z dzieckiem porozmawiać o tym, co mu się podoba. Dziecko nie zawsze musi lubić te same dyscypliny co rodzic, dlatego taka dyskusja może okazać się przydatna. Oczywiście można naprowadzić młodego człowieka by wybrał taką dyscyplinę sportową, która jest możliwa do uprawiania w danym miejscu. Na przykład dzieciom mieszkającym na Pomorzu nie będzie zbyt łatwo uprawiać biegów narciarskich czy skoków. Jednak taka rozmowa jest niezbędna do wyboru odpowiedniego sportu.
Wspólne treningi
To idealne połączenie. Aktywności fizyczna i wspólnie spędzony czas to bardzo ważne aspekty podczas wychowywania młodego człowieka. W obecnych czasach, kiedy doba jest za krótka i wiecznie jesteśmy gdzieś spóźnieni, postarajmy się zagospodarować czas dla naszych pociech. Wokół nas jest pełno orlików, które często świecą pustkami. Ty, dziecko i piłka Adidas będą fantastycznym połączeniem, które sprawi, że dziecko nabierze ochoty na to by w przyszłości zacząć trenować piłkę nożną. Przy okazji rodzicom również przyda się trochę aktywności fizycznej, a podczas takiej zabawy z dzieckiem na pewno trochę kalorii zostanie spalonych.
Pełen profesjonalizm
Gdy treningi z rodzicami to za mało, śmiało można zapisać dziecko do klubu sportowego. Tam z pewnością poprawi swoje umiejętności, a do tego pozna nowych znajomych. Żeby dziecko miało cały czas zapał do pracy warto skomplementować postępy, które widać. To na pewno doda pewności siebie i jeszcze większej chęci do ciężkiej pracy.
Kluby sportowe w okolicy
Nie tylko piłka nożna króluje w polskich miastach. Są też inne dyscypliny, które mogą być popularne w różnych częściach Polski. Warto zrobić dziecku niespodziankę i wybrać się na kilka wydarzeń sportowych organizowanych w okolicy. Przeżycie atmosfery panującej na stadionie na pewno doda ochoty do uprawiania sportu.
Wspólne zakupy
To w szczególności porada dla rodziców, którzy chcą zachęcić swoje córki do zaangażowania się w sport. Po rozmowie z dzieckiem i wspólnym wyborze odpowiedniej dyscypliny można wspólnie wybrać odpowiedni strój, w którym dziecko będzie czuło się dobrze podczas ćwiczeń. Dodatkowo doda to dziecku pewności siebie.
Zmiany, zmiany, zmiany
Może zdarzyć się tak, że w pewnym momencie dziecko przyzna, że już nie interesuje się danym sportem, który obecnie uprawiało i spróbowałoby czegoś nowego. W takiej sytuacji warto wysłuchać dziecka i jeżeli potrafi podać przyczynę swojej decyzji, to pozwolić mu na zmianę. Przykład? Marcin Gortat zanim zaczął grać w koszykówkę, to trenował piłkę nożną. A kopanie piłki zamienił na rzucanie dopiero w wieku 18 lat. Najważniejsze, by dziecka nie zniechęcać do dodatkowych zajęć tylko motywować. To przy okazji dodatkowy atut, ponieważ dzieci uczą się dyscypliny, a ruch sprawia, że dobrze się rozwijają.