Główną cechą, jaką zwykle kojarzymy z wełną jest jej termoizolacja. Dzięki tej właściwości doskonale zachowuje ona ciepło, dzięki czemu wełniane swetry świetnie grzeją nas w chłodniejsze dni jesieni i wietrzne, zimowe wieczory. Dodatkowo jest materiałem oddychającym, dzięki czemu mimo poczucia ciepła nie pocimy się w niej. To odróżnia ją od akrylowych i poliestrowych materiałów, które równie często wykorzystywane są do produkcji swetrów, szalików czy czapek. Te wyjątkowe właściwości wełny wynikają z jej stuprocentowo naturalnego pochodzenia – zwierzęta obrastające wełną paradują w swoich „swetrach” przez cały rok, zatem muszą one jednocześnie chronić je przed zimnem, ale i gorącem.
Czy wełna sprawdzi się też latem?
Wełniane płaszcze, czapki, rękawiczki czy szaliki męskie to podstawa zimowej garderoby. Ale czy cienkie, wełniane sweterki, bluzki czy sukienki sprawdzą się w trakcie cieplejszych miesięcy? Oczywiście, że tak! Rzecz jasna, grube wełniane ubrania, nieważne, jak dobrej jakości, będą zbyt ciężkie na okres wiosenny czy letni, ale cieńsze, oddychające, uniwersalne artykuły odzieżowe sprawdzą się idealnie. Dzięki wyjątkowej strukturze pomarszczonych włókien wełnianych, pomiędzy którymi tworzą się przestrzenie wypełnione powietrzem, zimą rzeczywiście wełna zatrzymuje ciepło, ale latem pozwala się ochłodzić – spojrzeć wystarczy na australijskie owce merynosowe, które musiały dostosowywać się do skrajnie wahających się temperatur, dzięki czemu ich wełna doskonale sprawdza się w cieplejszych warunkach. Dodatkowo wełna merino nie chłonie zapachów, przez co nawet, jeśli się spocimy, nie będziemy nieprzyjemnie pachnieć.
Inne praktyczne właściwości wełny
Wiemy już, że wełna jest termoaktywna, dzięki czemu nosi się ją komfortową w każdej temperaturze, oddychająca oraz bakteriostatyczna, a zatem nie wchłania bakterii – między innymi tych zawartych w pocie, odpowiedzialnych za wywoływanie nieprzyjemnego zapachu. Ponadto wełna jest higroskopijna: może wchłonąć nawet 35% więcej wilgoci, niż sama waży. Wilgoć magazynowana jest we wnętrzu wełnianych włókien, podczas gdy sama powierzchnia materiału pozostaje sucha, dzięki czemu nie odczuwamy na skórze nieprzyjemnego uczucia wilgoci, a wełna, nawet mokra, wciąż zapewnia nam ciepło. Co ważne, wełna jest również hipoalergiczna: nie gromadzi się w niej kurz oraz nie rozwijają się w jej środku roztocza, dzięki czemu również alergicy mogą bezpiecznie nosić wełniane ubrania. Obecne w materiale naturalne tłuszcze zwierzęce i lanolina chronią wełnę przed wnikaniem do środka zabrudzeń i niechcianych drobinek.