Kogo dotyczy obowiązek posługiwania się numerem NIP?
Jak już wspomniana wyżej, osoby fizyczne nie muszą posiadać numeru NIP – w celach podatkowych mogą posługiwać się swoim numerem PESEL. Obowiązujące aktualnie przepisy prawa obowiązek posiadania numeru NIP nakładają na:
- osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą,
- osoby prawne – stowarzyszenia, fundacje, spółki,
- jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej – spółki jawne, komandytowe, partnerskie, komandytowo-akcyjne,
- osoby prawne lub jednostki organizacyjne, które są podatnikami w świetle ustaw podatkowych,
- płatników składek na ubezpieczenie społeczne,
- płatników podatków.
Warto podkreślić, że w dzisiejszych czasach znaleźć po NIP można praktycznie każdą firmę – służą do tego internetowe wyszukiwarki i bazy firm.
Co oznaczają cyfry w numerze NIP?
Nie wszyscy wiedzą o tym, że nie wszystkie z dziesięciu cyfr numeru NIP są przypadkowe. Pierwsze trzy cyfry numeru NIP oznaczają urząd skarbowy, w którym zarejestrowany jest konkretny podatnik. Kolejne sześć cyfr to cyfry całkowicie losowe, podczas gdy ostatnia cyfra pełni funkcję kontrolną.
Gdzie używany jest numer NIP?
Numer NIP podaje się we wszystkich dokumentach, które związane są z kwestiami podatkowymi. Mowa tutaj o należnościach budżetowych czy też zobowiązaniach podatkowych. Numer NIP podaje się również w odpowiedzi na wnioski organów administracji samorządowej, rządowej, a także krajowej administracji skarbowej oraz przedstawicieli Najwyższej Izby Kontroli.
Okazania numeru NIP mogą również zażądać spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, płatnicy i inkasenci podatków, banki oraz strony czynności cywilnoprawnych.
Okazanie zaświadczenia o nadaniu numeru NIP koniecznie może być w momencie brania udziału w przetargu bądź też starania się o kredyt.
Zdarza się, że o numer NIP danej firmy prosi także kontrahent, który chce sprawdzić czytelność danej firmy. Ułatwić może mu to dostępna w internecie baza firm Aleo.
W jaki sposób można uzyskać numer NIP?
Każda osoba, która chce otworzyć działalność gospodarczą, musi założyć numer NIP. Jest to możliwe dzięki złożeniu zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-7. Dołącza się je do wniosku o wpis jednoosobowej działalności gospodarczej – tego typu zgłoszenie automatycznie przesyłane jest do urzędu skarbowego.
Osoby, które prowadzą działalność nierejestrowaną, nie podlegają wpisowi do CEIDG lub są płatnikami VAT, również muszą wypełnić formularz NIP-7. Różnica polega na tym, że w ich przypadku nie jest on przesyłany do urzędu skarbowego automatycznie – muszą oni samodzielnie dostarczyć wniosek do naczelnika urzędu skarbowego, odpowiedniego dla swojego miejsca zamieszkania.
Artykuł Sponsorowany