W skład zespołu szkół wchodzą:
1. VI Liceum Ogólnokształcące z kierunkami:
- ratowniczo-obronnym
- bezpieczeństwo wewnętrzne
2. Technikum Nr 4 im. I. Łukasiewicza, w którym kształcimy w zawodach:
- technik wiertnik - wykonywanie prac wiertniczych i geoinżynieryjnych.
- technik górnictwa otworowego - eksploatacja otworowa złóż (ropy naftowej, gazu, siarki, soli, wód mineralnych i geotermalnych).
- technik geolog z elementami geoturystyki.
- technik gazownictwa - projektowanie, montaż instalacji i urządzeń gazowych,
- technik logistyk – magazynowanie, planowanie produkcji i dystrybucji, transport, spedycja, ekologistyka.
- technik spawalnictwa - spawanie różnymi metodami spawalniczymi.
3. Branżowa Szkoła I stopnia Nr 4 z kierunkiem:
- ślusarz
Szczegółowe informacje na temat kierunków kształcenia znajdują się pod adresem:
https://naftowka.pl/rekrutacja/
Szkoła Naftowo-Gazownicza to jedyna placówka w Polsce, która kontynuuje ponad 135-letnią tradycję szkolnictwa naftowego na Podkarpaciu i od 75 lat prowadzi nieprzerwanie kształcenie w zawodach dla potrzeb przyszłych kadr branży naftowo-gazowniczej.
Dotychczas „Naftówkę” ukończyło ponad 25 tys. absolwentów. W ich gronie są osobowości wybitne i powszechnie znane, m.in. wykładowcy AGH, twórcy i pracownicy PWSZ w Krośnie oraz pracownik PAN i NASA. Wśród absolwentów naszej szkoły są także twórcy myśli technicznej i konstruktorzy różnych urządzeń, którzy mają ogromny wkład w rozwój przemysłu naftowego i gazowniczego na terenie całego kraju.
Nasi wychowankowie zajmują wysokie stanowiska w całej grupie kapitałowej Orlen.
Młodzież ucząca się w klasach technikum, oprócz zajęć teoretycznych uczestniczy w różnorodnych wycieczkach przedmiotowych, a podczas praktyk zawodowych, organizowanych u pracodawcy, zdobywa umiejętności przydatne w pracy zawodowej.
Przyszłych techników w kształceniu zawodowym wspierają pracodawcy z branży naftowo-gazowniczej (m.in. PGNiG, Orlen Upstream, PSG, ExaloDrilling, KGHM Polska Miedź, PeBeKa, IKS Solino i Sitpnig).
Nowość! Innowacja programowa w klasie technik górnictwa otworowego – eksploatacja i magazynowanie wodoru
Wodór, choć postrzegany przez społeczeństwo jako jedno z najbardziej niebezpiecznych paliw, jest w rzeczywistości mniej palny niż benzyna lub inne paliwa kopalne. Jest najlżejszym i najpowszechniej występującym pierwiastkiem w przyrodzie. Ma wysoką wartość energetyczną i w najnowszych trendach OZE zajmuje priorytetowe miejsce. Wodór jest bardzo dobrym paliwem, które w przyszłości będzie miało ogromne zastosowanie w produkcji energii. By bezpiecznie go produkować, transportować i magazynować, potrzeba wyszkolonych kadr.
Przyjdź do nas, a zdobędziesz doskonałe przygotowanie do pracy w tej – stale rozwijającej się – branży.
Wodór – paliwem przyszłości…
Technik górnictwa otworowego – zawodem przyszłości!
Film: Naftówka - szkoła z przyszłością (kliknij)
To właśnie współpraca szkoły z pracodawcami daje możliwość dualnego kształcenia naszych uczniów, a dzięki niej młodzież zdobywa i rozwija kompetencje zawodowe w rzeczywistych warunkach pracy. Uczniom technikum i liceum szkoła oferuje również dodatkowe kursy i szkolenia.
W celu podniesienia jakości pracy szkoły „Naftówka” współpracuje także z wyższymi uczelniami: AGH, Politechniką Rzeszowską, WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą, Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Krośnie oraz z Instytutem Nafty i Gazu w Krakowie. Naftówka organizuje corocznie Regionalne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy dla szkół podstawowych z udziałem zespołów ze Słowacji, organizowała także Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy Geologicznej.
Nasi uczniowie otrzymują stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe. Są laureatami w Ogólnopolskich Olimpiadach Wiedzy z zakresu logistyki i geologii. Najlepsi otrzymują indeksy na wyższe uczelnie. Poza tym uczniowie klas ratowniczo-obronnych są wielokrotnymi finalistami Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy, z kolei uczniowie klas bezpieczeństwa wewnętrznego zajmują pierwsze miejsca w Regionalnych Zawodach Sportowo-Obronnych Munduriada i Trójbój Obronny. W ostatnich dwóch latach „bezpieczniki z Naftówki” w Podkarpackim Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie zdobyli aż 16 tytułów laureatów i 31 finalistów.
Naftówka stoi także sportem i to na najwyższym, bo światowym i europejskim poziomie. Mamy m.in. aktualnego mistrza Europy i dwukrotnego złotego medalistę w Pucharze Świata, mistrza Polski w strzelectwie sportowym w konkurencji karabinek sportowy/Wiktor Sajdak/, medalistkę Mistrzostw Europy i Polski w judo/Oliwia Ziewalicz/, medalistów mistrzostw Polski w biegach narciarskich /Jakub Biskup/, w biathlonie/Julia Murdzek/ medalistów w województwie podkarpackim w biegach przełajowych.
Uczniowie klas licealnych/ratowniczo-obronnych i bezpieczeństwa wewnętrznego/ mają szerokie możliwości rozwijające pasje medyczne i związane z bezpieczeństwem państwa z naciskiem na działania praktyczne m.in. poprzez wolontariat szpitalny, dodatkowe zajęcia pozalekcyjne z ratownictwa i obronności oraz zdobycie dodatkowych umiejętności i kwalifikacji medycznych na kursach z tego zakresu /m.in. mogą zdobyć tytuł ratownika drogowego i ratownika na kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy czy instruktora strzelectwa sportowego/.
Policja, Straż Pożarna, Wojsko /21. Batalion Podhalańczyków w Rzeszowie/, Straż Graniczna, WOT - „Terytorialsi”, Służba Więzienna, Szpital w Krośnie, PCK, LOK – to instytucje, z którymi na co dzień szkoła i młodzież klas licealnych współpracuje w realizacji programu nauczania.
„Naftówka” zajmuje czołowe miejsce wśród Szkolnych Klubów HDK pod względem ilości oddanej krwi, a uczniowie otrzymują Świadectwa Dojrzałości Społecznej oraz statuetki: "Serce”. Naftówka to przyjazna szkoła dla uczniów, ale też dla zwierząt - w szkole działa Koło Miłośników Zwierząt przy Naftówce. W szkolnym parku jest ponad 20 budek dla ptaków i owadów, 5 domków dla jeży i kilka karmników. Poza wolontariatem szpitalnym /klasy ratownicze/ uczniowie odbywają wolontariat w krośnieńskim Polskim Czerwonym Krzyżu.
Uczniowie tej szkoły korzystają z dużego boiska typu „Balon” - kryte 3 boiska, typowej sali gimnastycznej, lodowiska, strzelnicy sportowej, basenu pływackiego.
Naftówka jako jedyna szkoła ma dla uczniów strefę relaksu chillout przy szkole, gdzie na hamakach uczniowie mogą odpocząć pośród drzew.
Realizujemy też projekty finansowane z UE. Uczniowie uczestniczą w projektach: PO WER oraz ERASMUS+, realizując 4-tygodniowe praktyki zawodowe w Irlandii i Portugalii.
W szkole prężnie działa wiele kół zainteresowań, w których młodzież ZSN-G może realizować swoje pasje i rozwijać uzdolnienia.
Ósmoklasiści mogą składać wniosek o przyjęcie od 15 maja br. do 16 czerwca (do godziny 15:00).
Dołącz do nas! Zawody kształcone w „Naftówce” są niepowtarzalne!
Zespół Szkół Naftowo – Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie
ul. Bohaterów Westerplatte 20
38-402 Krosno
(48) 13 432 17 77
Artykuł sponsorowany