Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 09:30
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane?

Pełnienie samodzielnych funkcji technicznych w branży budowniczej jest możliwe wyłącznie pod warunkiem posiadania odpowiednich uprawnień budowlanych. Aby je zdobyć, należy przejść postępowanie kwalifikacyjne, a następnie uzyskać pozytywny wynik egzaminu, organizowanego przez stosowne Okręgowe Izby Inżynierów Budownictwa lub Okręgowe Izby Architektów. Jak wygląda taki egzamin?
Jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane?

Autor: pixabay.com

Ogólne informacje na temat egzaminu

Egzaminy na uprawnienia budowlane odbywają się dwa razy w roku – w sesji wiosennej oraz jesiennej. Przeprowadzają je komisje powołane przez właściwe dla danego rejonu izby samorządu zawodowego. Podejście do egzaminu jest możliwe tylko po uzyskaniu kierunkowego wykształcenia oraz udokumentowanej praktyki zawodowej, które odpowiadają wybranej specjalności uprawnień.

Egzamin obejmuje zagadnienia dotyczące procesu budowlanego, regulacji prawnych w jego zakresie, weryfikuje także umiejętność praktycznego wykorzystywania wiedzy teoretycznej i administracyjnej. Składa się z dwóch etapów – pisemnego oraz ustnego. Po uzyskaniu odpowiedniego wyniku z obu części kandydat otrzymuje wpis do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia i wpis na listę członków danej izby samorządu zawodowego.

Aktualne informacje na temat procesów kwalifikacyjnych, wymaganych dokumentów i egzaminów na uprawnienia budowlane 2023 – uprawnienia-budowlane.com.

Część pisemna egzaminu na uprawnienia budowlane

Egzaminy każdorazowo przygotowuje specjalnie powołana Krajowa Komisja Kwalifikacyjna. W zależności od specjalności i zakresu uprawnień test może liczyć od 45 do 90 pytań i trwać między 70 a 135 minut. Kandydaci chcący uzyskać uprawnienia bez ograniczeń, łącznie do projektowania i kierowania pracami budowlanymi, muszą przygotować się na największą liczbę pytań. Natomiast osoby, które zamierzają zdobyć uprawnienia w ograniczonym zakresie lub jedynie do projektowania bądź kierowania, spędzą na sali egzaminacyjnej odpowiednio mniej czasu.

Zarówno w przypadku certyfikatu bez ograniczeń, jak i w ograniczonym zakresie, zagadnienia dotyczą ustawy Prawo budowlane i ustaw pokrewnych, stosownych aktów wykonawczych, warunków BHP obowiązujących przy robotach budowlanych, a także kwestii formalnych i postępowania administracyjnego.

Część ustna egzaminu na uprawnienia budowlane

Po zaliczeniu testu kandydatów czeka zestaw pytań, na które należy udzielić ustnej odpowiedzi. Podobnie jak w przypadku części pisemnej, konkretne pytania oraz ich dokładna liczba uzależnione są od specjalności, a także rodzaju i zakresu nabywanych uprawnień budowlanych. Czas trwania egzaminu ustnego może się różnić w zależności od potrzeb kandydata i indywidualnego przebiegu rozmowy.

Pytania ustne dotyczą wiedzy technicznej i umiejętności jej praktycznego zastosowania oraz posługiwania się przepisami prawnymi. W ramach części praktycznej kandydat musi również wykonać zadanie związane z projektowaniem lub prowadzeniem budowy. Odpowiedzi oceniane są przez komisję według skali od 0 do 5 punktów.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ