Czego w diecie potrzebuje szczeniak?
Pierwszą karmę dla szczeniaka można wybrać mniej więcej w 4-tym tygodniu życia psa. Już na tym etapie rozwoju młode zwierzę będzie próbowało pobierać niewielkie ilości karmy wymieszanej z wodą. Zamiana mleka matki na inny pokarm wiąże się jednak z koniecznością dostarczenia młodemu organizmowi ogromnych ilości niezbędnych do życia składników pokarmowych, w tym zwłaszcza białka. Każda karma dla szczeniąt bazuje przede wszystkim na tym jednym składniku odżywczym, który stanowi budulec dla mięśni i tkanek.
Poza tym, zwierzę w swojej diecie potrzebuje też tłuszczu, witamin i minerałów. Niedobory w jadłospisie na tym etapie mogą skutkować problemami ze zdrowiem i wadami rozwojowymi u psa dorosłego. Warto pamiętać, że szczenię, choć mniejsze, potrzebuje większej ilości składników odżywczych niż pies dorosły. Jest to nawet:
- 2 razy więcej białka,
- 0,5 razy więcej tłuszczu,
- 3 razy więcej kalorii.
Jednak ponieważ mały pies nie jest w stanie zjeść takiej ilości jedzenia, karma dla szczeniąt jest skoncentrowana, czyli dostarcza większej ilości substancji odżywczych w mniejszej objętości posiłku.
Jak często karmić szczeniaka?
Wielkość i ilość porcji jedzenia dla szczeniaka w ciągu dnia określa się na podstawie wieku i wagi zwierzęcia. Najkorzystniej jest opierać się tutaj na wytycznych producenta zakupionej karmy, ponieważ każdorazowo jej kaloryczność i skład mogą się od siebie różnić. Zasadą jest jednak, że młodsze psy karmi się częściej, małymi porcjami, a psy starsze rzadziej, bo zazwyczaj tylko raz dziennie.
Jak podawać jedzenie szczeniakowi?
Żywność podawana szczeniakom musi mieć odpowiednią konsystencję i temperaturę. Młody pies nie pogryzie suchej karmy, dlatego przed podstawieniem zwierzęciu miski z granulkami, warto je rozmoczyć za pomocą niewielkiej ilości wody. Można stosować w tym celu wodę delikatnie ciepłą, aby posiłek nieco się podgrzał. Później serwowane jedzenie może mieć temperaturę pokojową.
Jak wybrać karmę dla szczeniaka?
Młode psy można karmić karmą suchą lub mokrą, ale zawsze powinna to być karma przeznaczona właśnie dla szczeniąt. Ma ona wyższą kaloryczność i wyższą zawartość składników odżywczych, takich jak białko i minerały. Żywność dla pupila warto wybierać również z uwzględnieniem jego rasy. Istnieją bowiem karmy dla psów ras dużych i małych. Zaleca się także kupować niewielkie opakowania karmy dla szczeniąt, aby zawartość otwartych paczek nie traciła swojej wartości odżywczej.
Prawidłowe karmienie szczeniąt to trudne zadanie, jednak wybierając odpowiednią karmę, opiekun nie musi martwić się o zdrowy rozwój swojego pupila. Informacji na temat porcjowania karmy dostarczy mu etykieta na opakowaniu - wystarczy jedynie przestrzegać zaleceń producenta, aby pies rósł zdrowo i nie był narażony na niedobory pokarmowe czy deficyt energetyczny.