Realizacja projektu odbywa się w ramach Celu Tematycznego: 3. Bezpieczeństwo, Priorytet 3.1 Wsparcie dla rozwoju ochrony zdrowia i usług socjalnych.
– Do szpitala trafił najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny, który przez lata będzie służył pacjentom, tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor USK w Rzeszowie. – Urządzenia pozwalają na wykonywanie badań zgodnie ze standardami i procedurami, które są obowiązujące na świecie. Uczestnictwo szpitala w projekcie sprawiło, że „oddział płucny” jest jednym z lepiej wyposażonych ośrodków w tej części Polski, zarówno jeśli chodzi o bazę diagnostyczną, jak i warunki lokalowe.
Głównym celem projektu pn. „Zmniejszenie ryzyka epidemii gruźlicy na terenach przygranicznych Ukrainy i Polski poprzez budowę ftyzjatrycznego szpitala na 100 łóżek w Obwodzie Zakarpackim i wdrażania innowacyjnych metod monitorowania, profilaktyki i leczenia gruźlicy”, było zminimalizowanie ryzyka wystąpienie gruźlicy na obszarach transgranicznych Ukrainy i Polski, poprzez zmniejszenie liczby zachorowań na gruźlicę na obszarze objętym Programem. Ma to zostać osiągnięte przede wszystkim poprzez budowę szpitala gruźliczego w miejscowości Nyzhnya Apsha (obwód zakarpacki, Ukraina) wyposażonego w nowoczesny sprzęt medyczny i innowacyjne europejskie podejście do wykrywania, profilaktyki i leczenia gruźlicy.
– Na ten moment szpital w Ukrainie jest ukończony w ponad 90%, mówi dr n. med. Wojciech Kądziołka, pełnomocnik Dyrektora w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie. – W trakcie jego budowy powstały nieprzewidziane w projekcie trudności nie uwzględnione w projekcie, co przedłużyło czas i wielkość prac budowlanych, to między innymi pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie.
Projekt realizowany jest wspólnie z Departamentem Ochrony Zdrowia Administracji Obwodu Zakarpackiego, który jest Beneficjent Wiodącym Projektu oraz z Regionalnym Medycznym Centrum Klinicznym „Phthisiatry”, które tak jak USK w Rzeszowie jest Partnerem Projektu. W sumie strona ukraińska otrzymała ponad 4 i pół miliona euro dofinansowania.
– Realizowany projekt znakomicie wpisuje się w hasło transgraniczności, tłumaczy Alicja Wosik-Majewska, Kierownik polskiego Oddziału Programu Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA z siedzibą w Rzeszowie. – Wierzę, że dobrze wyposażone PCChP, nowy szpital w Ukrainie wyszkolona kadra, przyczynią się do spadku zachorowań na gruźlicę i setki tysięcy turystów, którzy każdego roku odwiedzają Karpaty, będą czuć się bezpiecznie.
W ramach projektu, do PCChP w USK w Rzeszowie, trafił między innymi: tomograf komputerowy, aparat cyfrowy RTG, bronchoskop, bronchoskop ultrasonograficzny, mikroskop do obserwacji w świetle odbitym i przechodzącym z możliwością dołączenia przystawki do fluorescencji, aparat do barwienia preparatów w kierunku gruźlicy, a także zmodernizowane zostały pomieszczenia pracowni diagnostycznych Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej. Ponadto na platformie internetowej odbył się kurs, który polegał na wymianie wiedzy dotyczącej epidemiologii i diagnostyki gruźlicy, a także przedstawieniu innowacyjnych, europejskich podejść do leczenia tej niebezpiecznej choroby. Wzięło w nim udział 20 ukraińskich pracowników medycznych z Centrum Chorób Płuc w Użhorodzie.
Dodajmy, że zwg. m.in. na naruszenia praw człowieka na Białorusi, zapoczątkowane w 2021 roku i politycznie motywowane wykorzystanie migrantów na granicach zewnętrznych UE, wreszcie zaangażowanie Białorusi w agresję militarną Rosji na Ukrainę w 2022 roku, współpraca transgraniczna z Białorusią została zawieszona. Strona białoruska nie uczestniczy w szkoleniu.
Źródło: Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie