Władze krośnieńskiej uczelni podkreślają, że urządzenia zostały zamontowane w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie społeczności lokalnej i akademickiej.
AED to sprzęt wykorzystywany w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Urządzenie analizuje rytm serca i za pomocą poleceń głosowych prowadzi zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i bez niego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji. W połączeniu z resuscytacją krążeniowo-oddechową jest jedynym sposobem na uratowanie życia w przypadku NZK.
Obsługa urządzenia jest bardzo prosta. Po jego uruchomieniu zostaniemy poinstruowani komendami głosowymi, co należy wykonać w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
- Pamiętajmy, że użycie AED zwiększa szanse poszkodowanego na przeżycie do 75 procent, pod warunkiem, że sprzęt zostanie użyty niezwłocznie - podkreślają władze PANS w Krośnie.
Dodają, że swobodny dostęp do takich urządzeń i ich użycie w połączeniu z prowadzoną resuscytacją ma kluczowy wpływ na przeżycie incydentu nagłego zatrzymania krążenia.
Krośnieńska uczelnia umieściła urządzenia w różnych lokalizacjach. Defibrylatory znajdują się w poszczególnych kampusach uczelni i dostępne są w godzinach pracy uczelni:
- Rektorat, Rynek 1 (parter)
- Kampus Humanistyczny, ul. Kazimierza Wielkiego 8 (portiernia)
- Kampus Politechniczny, ul. J. Dmochowskiego 12 (portiernia)
- Kampus Techniczny, ul. Żwirki i Wigury 9a (portiernia)
- Kampus Sportowo-dydaktyczny, ul. S. Wyspiańskiego 12 (portiernia)
Autor: tom
Zdjęcia: Jacek Wnuk/PANS Krosno