Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 19:39
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowy mural ozdobił osiedle Traugutta w Krośnie. Zobacz jak powstawał

Na krośnieńskich ścianach powstał kolejny mural. Tym razem artyści postanowili upiększyć osiedle Traugutta, dekorując jeden z budynków na skrzyżowaniu ulic Ostaszewskiego z Lelewela. Dzieło przedstawia całą symbolikę miasta Krosna.
Nowy mural ozdobił osiedle Traugutta w Krośnie. Zobacz jak powstawał

Autor: fot. Kacper Kaczorowski - krosno112.pl

Krośnieński StreetArt w formie dzieła wielkoformatowego

Autorem pomysłu na pobudzenie do działania mieszkańców miasta jest Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Instytucja stworzyła projekt pod hasłem: „Kierunek: Inicjatywa!”, który miał na celu zachęcić do zrobienia czegoś interesującego w szklanym mieście. Na najciekawsze pomysły miały zostać przeznaczone środki finansowe. Jednym z nich jest Krośnieński StreetArt w formie dzieła wielkoformatowego i warsztatów dla młodzieży, które otrzymało 5500 zł na ten cel.

Pomysłodawcami tego przedsięwzięcia byli Marcin Klimkiewicz i Łukasz Delimat, dzięki którym już dziś możemy obserwować barwne dzieło na jednym z krośnieńskich osiedli. Mural swoją kolorową formą przyciąga wzrok i pozwala na chwilę namysłu nad nim.

I Love Krosno – symboliczne znaczenie muralu

Cała kwintesencja napisu „I Love Krosno” mieści się w jego wyglądzie i symbolice z niego płynącej. Każda literka stworzona została przez inną osobę, dzięki czemu całość została wykonana w różnorodnym stylu. Nie można więc mówić tutaj o jednakowości i braku pomysłu. Wręcz przeciwnie, w zaledwie 6-literowym słowie autorzy zawarli całą historię Krosna i najważniejsze punkty tego miejsca. Na grafice umieszczono istotne i strategiczne elementy, które przywołują myśl o mieście. Nie zabrakło herbu, samolotu czy huty szkła, które najbardziej kojarzą się z tym miejscem.

Warsztaty dla młodzieży

Wielkoformatowe dzieło zostało wykonane przez doświadczonych artystów, którzy mają za sobą wiele lat pracy przy graffiti & street arcie. Ich inicjatywa zakładała nie tylko powstanie samego muralu, ale także organizację warsztatów ze sztuki ulicznej dla młodych ludzi. Zajęcia odbyły się zarówno w formie teoretycznej jak i praktycznej. Pozwoliło to na rozwinięcie swojej pasji i odkrycie nowych talentów. Więcej o tym pisaliśmy tutaj (kliknij).

 

Nasz fotograf Kacper Kaczorowski uczestniczył w powstawaniu muralu. Poniżej zobacz jego zdjęcia. 

Autor: Natalia Zając

Zdjęcia: Kacper Kaczorowski



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ