Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 19:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Warsztaty jakich w Krośnie jeszcze nie było. Organizuje je SKN Rotor

Do Krosna przyjadą studenckie zespoły startujące w zawodach Shell Eco-Marathon. Organizatorzy – Studenckie koło Naukowe Rotor działające przy krośnieńskiej uczelni – zapraszają na nie wszystkich chętnych.
Warsztaty jakich w Krośnie jeszcze nie było. Organizuje je SKN Rotor

Autor: Fot. Tomasz Jefimow

Studenci i opiekunowie Koła Naukowego Rotor rozpoczynają kolejny cykl przygotowań do przyszłorocznej edycji prestiżowych zawodów dla młodych konstruktorów. Zespoły ze szkół średnich oraz uczelni wyższych z całego świata stają przed wyzwaniem zbudowania i przetestowania pojazdów jak najbardziej wydajnych pod względem energetycznym. Zwycięża drużyna, której pojazd może pokonać najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra paliwa lub jednej kWh.

Studenci z Krosna w Shell Eco-Marathon biorą udział od 2016 roku. W tym roku podczas zawodów na torze Paul Armagnac w Nogaro (Francja) ich bolid "Piła" wykręcił wynik 1048 km/l (to rekord Polski), co uplasowało ekipę z Krosna na 8 miejscu w Europie w kategorii prototypów napędzanych silnikiem spalinowym.

Podczas przyszłorocznej edycji Shell Eco-Marathon krośnianie chcą po raz kolejny poprawić rekord. Nową konstrukcją bolidu chcą też powalczyć o miejsce w pierwszej piątce zawodów w Europie.

Tomasz Kosztyła, jeden z opiekunów SKN Rotor, zaznacza, że proces przygotowań jest bardzo długi. - A jeżeli coś wykonamy źle, skutki będziemy odczuwać przez cały następny rok - mówi.

Dlatego wrócił pomysł zorganizowania warsztatów skierowanych do zespołów studenckich, startujących w zawodach Shell Eco-Marathon.

- Orędownikiem ich organizacji kilka lat temu była Katarzyna Bęben, prezes spółki Lotnisko Krosno - mówi Tomasz Kosztyła. - Niestety na przeszkodzie stanęła pandemia.

Opiekun SKN Rotor przyznaje, że jest pod wrażeniem zespołów francuskich. - Pomimo tego, że walczą o pierwsze miejsce współpracują ze sobą, nie tylko podczas zawodów - mówi.

Tłumaczy, że warsztaty są dobrym pomysłem, by zebrać wszystkie polskie zespoły w jednym miejscu i omówić doświadczenia.

- My mamy rekord polski od dwóch lat ale nadal jesteśmy zespołem, który ma najmniejsze doświadczenie - mówi Tomasz Kosztyła.

Na zaproszenie odpowiedziały koła naukowe z Politechniki Łódzkiej, Politechniki Lubelskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Celem warsztatów "Eco Mobilność" jest wymiana doświadczeń w przygotowaniu pojazdu do startu w międzynarodowych zawodach oraz omówienie strategii jazdy. - Zaprezentujemy też plany odnośnie doskonalenia konstrukcji naszych bolidów - mówi Tomasz Kosztyła.

Dwudniowe warsztaty odbędą się 31 sierpnia i 1 września. W programie są wykłady (od godz. 13:00 do 15:00) na temat strategii jazdy podczas zawodów i wyznaczonych oporów ruchu oraz próby praktyczne. W pierwszym dniu w hali sportowej przy ul. Wyspiańskiego (od godz. 16:00 do 20:00), w drugim – na torze Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy przy krośnieńskim WORD (od godz. 8:00 do 16:00). Warsztaty są otwarte dla wszystkich chętnych. Ze szczegółami można zapoznać się na FB SKN Rotor – TUTAJ.


Czytaj też: Studenci z Krosna znowu to zrobili. Ich "Piła" pobiła rekord na Shell Eco-marathon


Autor: tom


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ