W stolicy województwa cyklicznie zbiera się sztab kryzysowy w związku z przypadkami zakażeń legionellozą. Jak informuje rzeszowski magistrat – miejskie służby współpracują z sanepidem od ubiegłego czwartku (17 sierpnia), kiedy ta instytucja otrzymała informację o pierwszym zakażeniu bakterią.
- Każdy wykryty przypadek jest przez nas wnikliwie analizowany. Sprawdzamy, gdzie przebywały chorujące osoby, próbujemy ustalić, czy łączy je jakiś wspólny mianownik. Pobraliśmy także do badania próbki wody z wielu miejscach i czekamy na wyniki badań. Technika ich wykonania wymaga jednak odczekania 10 dni, dlatego pierwsze wyniki będą znane dopiero w poniedziałek - mówi Jaromir Ślączka, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.
Jak poinformował w dzisiejszym (25 sierpnia) komunikacie rzeszowski sanepid - legionellę potwierdzono u 113 pacjentów hospitalizowanych w Rzeszowie, na terenie powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta oraz Sędziszowa Małopolskiego.
Najwięcej osób, u których potwierdzono zakażenie legionellą powodującą legionellozę, czyli ostre zapalenie płuc, to mieszkańcy Rzeszowa – 78. Powiatu rzeszowskiego – 23, powiatu ropczycko-sędziszowskiego i dębickiego po – 3, dwóch w pow. łańcuckim oraz po jednym przypadku z powiatów: niżańskiego, stalowowolskiego przemyskiego i przeworskiego.
Zmarło 7 osób z potwierdzonym zakażeniem oraz obciążonych chorobami współistniejącymi – 4 mężczyzn i 3 kobiety, w wieku od 64 do 95 lat.
Władze Rzeszowa podejmują działania prewencyjne. W najbliższy weekend (26-27 sierpnia) odbędzie się dezynfekcja sieci wodociągowej. Najpierw Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zwiększy dawkę chloru, dzień później nastąpi płukanie. Nadal nieczynne pozostają miejskie fontanny, kurtyny wodne i poidełka.
Woda w Krośnie jest bezpieczna
Ewa Szybieniecka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krośnie tłumaczy, że w celu zapobiegania występowaniu zakażeń Legionella ustala się co roku harmonogram badań wody ciepłej użytkowej w obiektach użyteczności publicznej – szpitale, ZOL, DPS, sanatoria, domy dziecka, hotele, baseny.
- W badanych próbkach ciepłej wody w 2023 roku nie stwierdzono obecności pałeczek Legionella spp – mówi.
Dodaje, że podczas kontroli sanitarnych w przedsiębiorstwach wodociągowych oraz obiektach użyteczności publicznej sprawdzeniu podlegają działania związane z prowadzeniem zabiegów dezynfekcyjnych, prac konserwacyjnych i przeglądów technicznych sieci wodociągowych i urządzeń, na przykład klimatyzatorów.
Szefowa krośnieńskiego Sanepidu zaznacza, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest działanie Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, który dwa razy w roku przegrzewa sieć wodociągową. - Wodę trzeba dogrzać do 70 stopni Celsjusza - mówi.
Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krośnie informuje, że na razie nie planuje się zwiększenia kontroli.
Zarząd Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego i kierownictwo Wodociągów Krośnieńskich stale monitoruje jakość produkowanej wody, a od momentu pojawienia się pierwszych informacji o wystąpieniu na Podkarpaciu przypadków zakażenia bakterią Legionella pneumophila dodatkowo wzmocniono kontrolę nad ujęciami wody i procesem produkcji oraz dystrybucji wody.
- Spółka jest w stałym kontakcie z krośnieńskim sanepidem i dokłada wszelkich starań, aby woda, która trafia do odbiorców była odpowiednio zdezynfekowana i była bezpieczna pod względem fizykochemicznym oraz bakteriologicznym - podkreślają władze KHK.
Legionelloza – co powinieneś wiedzieć
Legionelloza jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą, nie przenosi się z człowieka na człowieka, stanowi zagrożenie dla ludzi gdy dostanie się do dróg oddechowych.
- Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody – mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody - informuje WSSE w Rzeszowie.
Dodaje, że podczas oddychania kropelki aerozolu dostają się do naszych dróg oddechowych i osadzają na błonach śluzowych nosa lub płucach.
Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna gdy trafi do układu pokarmowego wraz ze spożytą wodą.
Ewa Szybieniecka radzi, by właściciele mieszkań, czy domów zwrócili uwagę na przegląd, czyszczenie i usuwanie kamienia oraz zanieczyszczeń w sitkach natryskowych i bateriach umywalkowych.
- Ważne jest również nie dopuszczanie do zastojów wody. Po dłuższej nieobecności, zanim weźmiemy prysznic, warto wcześniej spuścić trochę wody z instalacji - mówi.
Autor: Tomasz Jefimow