Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 01:19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Centrum Kultury Wsi Podkarpackiej powstało w rodzinnym domu prof. Pigonia

W rodzinnych zabudowaniach profesora Stanisława Pigonia, rektora Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, historyka literatury, badacza zajmującego się życiem i twórczością Adama Mickiewicza, krośnieńska uczelnia utworzyła Centrum Kultury Wsi Podkarpackiej.
Centrum Kultury Wsi Podkarpackiej powstało w rodzinnym domu prof. Pigonia

Autor: Jacek Wnuk/PANS Krosno

Dom rodzinny Pigoniów znajduje się w Komborni przy ul. Górskiej. Gospodarstwo składa się z dwóch budynków – mieszkalnego i gospodarczego. Dom mieści dwie izby, sień, stajnię (obecnie murowaną, niegdyś, jak pozostała część budynku – drewnianą) oraz komorę. Do chałupy już w latach późniejszych dobudowano pomieszczenie będące swego rodzaju pracownią – "gabinetem", a zarazem sypialnią wypoczywającego w rodzinnej miejscowości prof. Stanisława Pigonia.

XIX-wieczne zabudowania, wraz otaczającym je gruntem, zostały kupione w 2010 roku przez krośnieńską uczelnię.

Władze państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie przypominają, że znaczący wpływ na losy tego miejsca miała Angelika Winiarska, studentka kierunku język polski - Zainteresowała uczelnię tym budynkiem, poinformowała o tym, że stoi opuszczony i warto by zadbać o jego zachowanie.

Zwolennikiem zakupienia tego domu przez uczelnię był prof. Franciszek Ziejka, który skutecznie zachęcił do tego ówczesnego Rektora PWSZ w Krośnie prof. Janusza Gruchałę.

Później sąsiadujące z gospodarstwem działki rolne przekazały Agencja Nieruchomości Rolnych oraz Gmina Korczyna.

O przywrócenie tego miejsca do stanu świetności zabiegali również kolejni rektorzy – prof. Grzegorz Przebinda i prof. Zbigniew Barabasz.

Remont "Pigoniówki" stał się możliwy dopiero teraz i został sfinansowany w całości z pieniędzy krośnieńskiej uczelni.

Pierwszy, najtrudniejszy etap przywrócił chałupie stabilność konstrukcji. Wykonano fundamenty, wymieniono belki podwalinowe oraz odnowiono mienie ruchome, pamiętające Pigoniowe czasy.

Jak informuje krośnieńska uczelnia – piec w kuchni, według pierwowzoru, odbudował Zdzisław Wójcik. Natomiast pozostałe żmudne prace remontowe i konserwatorskie wykonali pracownicy uczelni. Kolekcję książek, dostępną w izbie profesora, przygotowały pracownice biblioteki uczelnianej.

"Pigoniówka" została już uroczyście otwarta. Podczas wydarzenia, w którym wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy i władze krośnieńskiej uczelni, zorganizowano sympozjum, które było poświęcone profesorowi Pigoniowi.

Referaty dotyczące życia i twórczości profesora Stanisława Pigonia wygłosili prof. Bogusław Dopart, prof. Janusz Gruchała oraz prof. Kazimierz Sikora.

"Pigoniówka" będzie Centrum Kultury Wsi Podkarpackiej. Planowane są w niej różnego rodzaju warsztaty związane z tradycjami i kulturą chłopską. Można ją zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się z pracownikiem krośnieńskiej uczelni (kontakt: [email protected], tel. 13 43 755 25).

Władze PANS w Krośnie zwracają się z prośbą o ewentualne przekazanie rekwizytów (materiałów na wyposażenie domu, sprzętu rolniczego) do Zagrody rodzinnej Stanisława Pigonia w Komborni.

Zdjęcia: Jacek Wnuk/PANS Krosno


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama