Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 01:08
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Krośnie realizowany będzie program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy

Radni jednogłośnie przyjęli zaproponowany na ostatnią sesję projekt uchwały. Program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy wśród mieszkańców Krosna realizowany będzie do 2025 roku. Kto będzie mógł z niego skorzystać?

Autor: Canva

Celem programu jest uzyskanie lub utrzymanie wysokiego poziomu wiedzy z zakresu profilaktyki osteoporozy oraz zapobiegania złamaniom osteoporotycznym. 

Witold Skiba, przewodniczący Komisji Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych krośnieńskiej Rady Miasta podkreśla, że nie jest to łatwy w realizacji program.

Podczas sesji zaapelował do radnych i jednostek pomocniczych miasta o zaangażowanie, by został zrealizowany. Zwrócił też uwagę, że na południu Podkarpacia nie ma placówek, które mają poradnie leczenia osteoporozy. - Takie są jedynie w Rzeszowie, Stalowej Woli i Mielcu - wskazał.

- Jeżeli taka poradnia w ramach tego programu powstanie, to też będzie bardzo dobry wynik tego programu, bo inaczej będziemy musieli się oprzeć tylko i wyłącznie na poradniach reumatologicznych, czy ortopedycznych - mówił Witold Skiba.

Osteoporoza to choroba metaboliczna kości. Charakteryzuje się niską masą kostną, upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej, a w konsekwencji zwiększoną jej łamliwością i podatnością na złamania. Określana jest jako cicha epidemia, ponieważ nie wywołuje żadnych objawów przed wystąpieniem złamań osteoporotycznych (głównie trzonów kręgowych, bliższego końca kości udowej, bliższej części kości ramiennej oraz dystalnej części przedramienia). 

Bronisław Baran, wiceprezydent Krosna przytoczył informacje z tzw. mapy zagrożeń chorobowych. 

- Okazuje się, że choroby układu mięśniowo-kostnego i tkanki łącznej dotykają większą liczbę mieszkańców Krosna niż choroby układu krążenia - podkreślił. 

Program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy wśród mieszkańców Krosna na lata 2023-2025 finansowany będzie głównie z pieniędzy Ministerstwa Zdrowia. Krosno otrzymało ponad 250 tys. zł z subfunduszu rozwoju profilaktyki, wyodrębnionego w ramach Funduszu Medycznego. To 80 procent kosztów przedsięwzięcia. Pozostałe 20 procent wyłożone będzie z budżetu miasta. 

Osteoporoza dotyka milionów ludzi na całym świecie i niesie za sobą konsekwencje fizyczne i psychospołeczne dla pacjenta. Osteoporoza pierwotna rozwija się głównie u kobiet po menopauzie, rzadziej u mężczyzn w podeszłym wieku. Z kolei osteoporoza wtórna jest następstwem różnych stanów patologicznych lub wynikiem działania niektórych leków.

Krośnieński program obejmie 1 900 mieszkanek powyżej 65 roku życia. 

- Jeżeli nie uda nam się takiej grupy zaangażować, to wtedy możemy zaprosić do niego około 100 kobiet powyżej 45 roku życia, a jeśli to nam się nie uda to w projekcie będzie mogło wziąć udział około 100 mężczyzn powyżej 75 roku życia - tłumaczyła radnym Anna Dziadosz, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UM Krosna. 

Podmiot leczniczy, który będzie realizował program ma być wyłoniony w otwartym konkursie ofert. 

W przyjętym przez radnych programie profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy wśród mieszkańców Krosna zaplanowano też szkolenie personelu medycznego oraz działania informacyjno-edukacyjne.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ