Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 09:37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pompa ciepła typu split – zasady działania

Osobom, które szukają wydajnej pompy ciepła do już wybudowanego i wykończonego domu, poleca się często powietrzną pompę ciepła typu split. Zaletą rozwiązań powietrznych jest to, że – w odróżnieniu od pomp gruntowych oraz wodnych – nie wymagają one wykonywania skomplikowanych prac podziemnych, takich jak odwierty w gruncie. Dlatego też sprawdzają się idealnie w przypadku użytkowanych już budynków, ich montaż jest bowiem dużo prostszy i nie ingeruje w takim stopniu w ogródek. Ale czym tak właściwie jest pompa ciepła split?
Pompa ciepła typu split – zasady działania

Co to jest pompa ciepła split?

Pompa ciepła split jest jednym z dwóch podrodzajów pomp powietrznych. Dzielone są one na modele monoblok, czyli składające się z tylko jednej jednostki montowanej na zewnątrz budynku oraz właśnie na pompy ciepła typu split. Na nie składają się dwa moduły, zewnętrzny oraz wewnętrzny. Jednostka zewnętrzna zawiera wszystkie elementy układu chłodniczego pompy, czyli parownik, zawór rozprężny i sprężarkę. Z kolei jednostka montowana wewnątrz budynku kryje pod obudową części układu hydraulicznego, takie jak naczynie przeponowe, wymiennik płytowy (łączy on układ chłodniczy z hydraulicznym) oraz pompę cyrkulacyjną.

Obie jednostki pompy współpracują ze sobą, by skutecznie zamienić ciepło pozyskiwane z powietrza zewnętrznego w ciepło do ogrzewania nieruchomości. Muszą zostać zatem połączone odpowiednimi rurami, w których będzie krążył czynnik chłodniczy – to zadanie dla profesjonalisty, wymaga bowiem uprawnień F-gazy. 

Z tego też powodu jednostka zewnętrzna i wewnętrzna pompy ciepła split muszą zachować odpowiednią odległość od siebie (w Immergas maksymalnie 15 m bez uzupełnienia czynnika natomiast nawet do 50 m z uzupełnieniem czynnika roboczego), choć są po obu stronach ściany budynku. Jednostkę zewnętrzną instaluje się nieco powyżej linii gruntu (ok. 30 cm). Z kolei wewnętrzna może być zawieszona w wybranym przez użytkownika miejscu na ścianie – ważne, by umożliwiało podłączenie jednostki do prądu oraz do modułu zewnętrznego i centralnego ogrzewania w budynku. Nie trzeba wydzielać specjalnej kotłowni, pompa ciepła split może bowiem znajdować się np. na korytarzu czy w pralni.

Jak działa pompa ciepła typu split?

 

Zasada działania powietrznej pompy ciepła typu split jest w ogólnym ujęciu taka sama, co modelu monoblok – różnią się one głównie budową. Pobiera ona energię z a powietrza zewnętrznego. Dzięki wiatrakowi powietrze przetłacza się przez lamele parownika, gdzie oddaje energię cieplną krążącemu w urządzeniu czynnikowi chłodniczemu. 

Z kolei ogrzany czynnik chłodniczy zmienia swoją postać na gazową. Następnie zostaje przekazany do sprężarki, która podnosi jego ciśnienie i temperaturę do poziomu nawet 80-85℃, a później przechodzi do skraplacza (wymiennika ciepła). Wymiennik skrapla gorący czynnik chłodniczy, ten zatem oddaje swoją energię cieplną do wody krążącej w systemie grzewczym budynku – a schłodzony czynnik wraca do obiegu w pompie (po drodze zawór rozprężny zmniejsza jego ciśnienie) i proces się powtarza.

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ