Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 06:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalenica dachowa – co to takiego i jak powinien przebiegać jej montaż?

Kalenica dachowa – co to takiego i jak powinien przebiegać jej montaż?

Podczas budowy domu trzeba zadbać o mnóstwo kwestii technicznych oraz liczyć się 
z niespodziewanymi kosztami. Niemniej jednak niektóre wydatki da się wcześniej rzetelnie zaplanować. Kluczowym elementem konstrukcji dachowych jest kalenica, która biegnie wzdłuż całego obszaru dachu. Zobacz, jak przygotować taką konstrukcję.

Samodzielna realizacja prac budowlanych związanych z przygotowaniem konstrukcji dachowej jest możliwa, ale dość skomplikowana. Jeśli nie masz umiejętności, doświadczenia oraz narzędzi, lepiej zdecyduj się na współpracę z profesjonalistami w tym zakresie. Kalenica jako szczyt dachu musi być wytrzymała i perfekcyjnie wykonana.

Zobacz więcej o wykończeniu kalenicy na stronie: https://roofchallenge.eu/artykul/wykonczenie-kalenicy-otwarta-czy-zamkieta/.

Czym jest kalenica i jak ją zbudować?

Kalenica dachowa to jeden z najistotniejszych elementów konstrukcyjnych dachu, który odpowiada za prawidłową wentylację całej konstrukcji. Warto też dodać, że kalenica ma wpływ także na walory estetyczne dachu, gdyż najczęściej umieszcza się na niej nasadki lub figurki ozdobne.

W praktyce kalenica jest miejscem, gdzie przecinają się dwie połacie dachu, 
np. dwuspadowego. Ten element konstrukcyjny biegnie po całej długości dachu, zapewniając konstrukcji sztywność i wieloletnią trwałość z zachowaniem nienagannej estetyki.

Główną funkcją kalenicy dachowej jest połączenie krokwi. Dzięki temu zwiększysz stabilność boczną konstrukcji, a grzbiet dachu będzie perfekcyjnie sztywny. W kalenicy znajduje się też wstępne pokrycie dachu, czyli np. folia termizolacyjna albo paroprzepuszczalna.

Przeczytaj więcej: https://roofchallenge.eu/artykul/kalenica-najczesciej-popelniane-bledy-montazowe/.

W większości konstrukcji dachowych zachodzi konieczność stosowania folii – tutaj montaż jest jednak prosty i ogranicza się do rozłożenia materiału po całej konstrukcji i krokwiach. Dodatkowe elementy składające się na kalenicę to: kontrłaty, łaty, pokrycie wstępne, taśma oraz gąsiory, które stosuje się do pokrycia kalenicy.

Za co odpowiada kalenica dachowa?

Cała konstrukcja dachu powinna być zawsze stworzona tak, aby gwarantowała stabilność 
i doskonałą ochronę budynku przed oddziaływaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych. Główne funkcje kalenic dachowych to:

  • utrzymywanie konstrukcji dachu w sztywności,
  • wentylacja,
  • ograniczenie ryzyka przenikania wilgoci do wnętrza budynku i elementów konstrukcyjnych dachu,
  • utrzymanie wysokiego poziomu estetyki.

Kalenica dla domów jedno lub dwuspadowych powinna być usytuowana prostopadle albo równolegle do drogi. Dlaczego? To koniecznie, chociażby ze względu na konieczność spełnienia aktualnych norm dotyczących zabudowy domów.

Pamiętaj, że kalenica musi być przygotowana zgodnie ze sztuką budowlaną oraz stworzonym projektem. Najlepiej oddeleguj zadanie wykonania kalenicy dachowej profesjonalnym dekarzom. Będziesz mieć pewność, że dach Twojego domu jest bezpieczny i wykonany 
z zachowaniem należytej precyzji.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ