Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 19:45
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy psychika może wpływać na nasze zdrowie?

Wpływ różnych chorób czy dolegliwości fizycznych na samopoczucie nie powoduje zaskoczenia. Odczuwany ból lub doświadczanie ciężkiej choroby sprawiają, że mamy gorszy nastrój, możemy być smutni, zdenerwowani lub niepewni siebie. Czy jednak może to działać w drugą stronę i to sposób naszego myślenia wpływa na objawy fizyczne? W artykule zastanowimy się nad tym zagadnieniem na podstawie kilku przykładów. Jeżeli jesteś ciekawy, czytaj dalej.
Czy psychika może wpływać na nasze zdrowie?

Ataki paniki

Płytki, urywający się oddech, przyspieszone bicie serca, mroczki przed oczami i pocące się dłonie. Osoba może myśleć, że za chwilę umrze, ale po kilku lub kilkunastu minutach objawy ustępują. Takie dolegliwości mogą przywołać na myśl, że z organizmem dzieje się coś poważnego, może jest to zawał serca i trzeba natychmiast szukać pomocy. Kiedy jednak lekarze nie widzą nic niepokojącego, odpowiedzią prawdopodobnie jest atak paniki. Ludzki organizm może zareagować w ten sposób w przypadku znalezienia się w stresującej sytuacji. Jest to sygnał z ciała, że potrzebuje ono ukojenia. Jeżeli jednak nieprawidłowo na niego odpowiemy, objawy mogą się nasilić. Dlatego najlepiej skupić się na oddechu i myśli, że dolegliwości zaraz przejdą. Takie próby uspokojenia się mogą sprawić, że organizm szybciej dojdzie do siebie.

Psychika a uporczywe dolegliwości

Wpływ psychiki na zdrowie psychiczne może być również długotrwały. Dolegliwości fizyczne trwające już miesiące lub lata, dla których lekarze nie znajdują wytłumaczenia, również mogą być działaniem ludzkiego umysłu. Objawy mogą być uciążliwe i istotnie wpływać na jakość życia, ale mimo badań czy stosowanych leków, nic się nie zmienia. Ich początek mógł się jednak pokryć z trudną sytuacją w życiu, utratą pracy śmiercią bliskiej osoby, epizodem depresji lub konfliktem w rodzinie. O ostatnim przykładzie więcej możesz poczytać na stronie: https://www.psychoterapia-skawinska.pl/psychoterapia-rodzin-krakow/. Na objawy, które swoje źródło mają w psychice, mogą się składać dolegliwości ze strony niemal każdego organu. Najczęściej są to jednak problemy trawienne, bóle głowy albo kręgosłupa, a także ciągłe swędzenie czy pieczenie skóry.

Psychika a choroby

Psychika może czasami wywoływać lub potęgować również dolegliwości, które mają odzwierciedlenie w wynikach badań. Przewlekły stres może wywołać szereg chorób, w tym nadciśnienie tętnicze, astmę oskrzelową czy nadczynność tarczycy. Ze strony układu pokarmowego może to być choroba wrzodowa żołądka albo zapalenie jelita grubego. Stres może mieć również wpływ na choroby skóry, np. atopowe zapalenie skóry. Ważne jest jednak, żeby przyczyny dolegliwości szukać ze specjalistą. Przy objawach ze strony umysłu, konieczna może okazać się psychoterapia indywidualna.

Przedstawione przykłady pokazują, że psychika jak najbardziej może wpływać na nasze zdrowie i powodować prawdziwy ból. Z tego względu nie należy bagatelizować objawów i udać się do lekarza w celu sprawdzenia, czy w naszym organizmie nie rozwija się choroba, a także do psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże i wesprze w trudnej sytuacji, ponieważ być może wpływa ona na codzienne funkcjonowanie i jakość życia.

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ