Znalazłaś w plecaku swojej pociechy saszetkę z podejrzanie wyglądającym proszkiem? To mogą być narkotyki — ale nie muszą. Aby rozwiać wątpliwości, należy taką substancję przetestować — nie na własnym organizmie, ale jedną z prostych, domowych metod. Wyjaśniamy, jak sprawdza się zawartość substancji psychoaktywnych w warunkach pozalaboratoryjnych i przy pomocy łatwo dostępnych środków.
Badanie rozpuszczalności substancji
Weryfikowanie zawartości podejrzanych środków przypomina trochę zabawę w “małego chemika” — z tą różnicą, że „eksperymentujemy” przy tym na znacznie bardziej niebezpiecznych substancjach. Jedną z prostszych metod sprawdzenia składu potencjalnej substancji psychoaktywnej jest zbadanie jej rozpuszczalności.
Większość narkotyków reaguje w specyficzny sposób na kontakt z cieczami — w szczególności z alkoholami. Popularne środki psychoaktywne — marihuana, MDMA, amfetamina czy kokaina — bardzo dobrze rozpuszczają się np. w metanolu. I tę właściwość możemy wykorzystać!
Badanie przy pomocy pasków testowych
Tak zwane narkotesty są dostępne w praktycznie każdej aptece — najczęściej są to zestawy pokrytych bardzo czułymi przeciwciałami pasków testowych, które po zanurzeniu w próbce moczu reagują na obecność narkotyku. Działają więc w analogiczny sposób jak… testy ciążowe.
Jak jednak się okazuje — paski testowe możemy wykorzystać także do bezpośredniej weryfikacji substancji. Jej niewielką próbkę należy — ponownie! — rozpuścić w cieczy; następnie zanurzamy pasek (wystarczy jego część) w roztworze i sprawdzamy, ile pojawi się na nim prążków. Dwa barwne paseczki oznaczają brak obecności narkotyku.
Test odczynników kolorymetrycznych
Odczynniki kolorymetryczne to specjalne mieszaniny chemiczne — zazwyczaj w postaci płynu — reagujące na kontakt z substancjami psychoaktywnymi… zmianą koloru. Badanie potencjalnych narkotyków przy ich pomocy jest uważane za najskuteczniejszą metodę w warunkach domowych — wyróżniającą się ponad 95-procentową skutecznością.
Aby w ten sposób określić obecność narkotyku w substancji, wystarczy dodać kilka kropel odpowiedniego odczynnika do małej, nie większej niż główka szpilki (!), próbki. Pod wpływem interakcji odczynnik powinien zmienić swoją barwę — reakcję możemy porównać z dołączoną do zestawu testowego instrukcją lub z poradnikiem na stronie sklepu PRO Test.
Dla większej rzetelności badanie z reguły przeprowadza się kilka razy, z różnymi odczynnikami. Przykładowo — test na MDMA PRO Test zawiera aż sześć odczynników, które umożliwiają przeprowadzenie nie tylko testu na MDMA, ale także wykrycie ewentualnych domieszek.
Test na czystość TLC
Wymienione dotychczas metody pozwalają zweryfikować przede wszystkim obecność danej substancji; chcąc zmierzyć jej zawartość, musimy posłużyć się testem TLC.
W skrócie — polega on na rozpuszczeniu próbki substancji w specjalnym płynie testowym, a następnie — naniesieniu na pokrytą reaktywnymi związkami chemicznymi kartę. Widoczne po pewnym czasie na jej powierzchni zmiany pozwalają określić procentowe stężenie poszczególnych składników roztworu.
Przeprowadzenie testu TLC wymaga kilku narzędzi i środków, których w domu raczej nie znajdziemy — dlatego najlepiej jest zaopatrzyć się w kompletny zestaw testowy z dołączoną instrukcją, jak interpretować wyniki badania. Takie pakiety także znajdziemy w sklepie PRO Test.