Program Czyste Powietrze
Od stycznia 2023 roku rząd oferuje rekordowe, unijne dotacje na wymiany kopciuchów i termomodernizacje w ramach programu Czyste Powietrze (pisaliśmy o tym tutaj).
Jest to znakomita okazja do remontu domu zwłaszcza najuboższej części społeczeństwa, który- jeśli zostanie wykonany w sposób przemyślany i kompleksowy - da realne ograniczenie zużycie energii i oszczędności, ale jest to też pokusa szybkiego i dużego zarobku dla nie zawsze uczciwych firm, niektóre z nich starają się sprzedać wątpliwej jakości urządzenia przed zmianami w regulaminie dotacji.
Po pierwsze dociepl dom i wymień stolarkę!
Najlepsze rezultaty daje kompleksowa, dobrze zaplanowana termomodernizacja. W przypadku budynków, które są ogrzewane, zawsze na pierwszym miejscu jest zmniejszenie strat ciepła, docieplenie ścian i dachu oraz wymiana stolarki, jeśli te roboty są już wykonane, możemy przystąpić do wymiany źródła ciepła, czyli np. starego pieca. Najskuteczniejszym narzędziem do zaplanowania tych prac jest audyt energetyczny budynku, w przypadku kompleksowej termomodernizacji dającej największą dotację (nawet ponad 100 tysięcy złotych) jest on obowiązkowy. Jeśli chcemy jedynie zamontować pompę ciepła czy fotowoltaikę wystarczy jedynie umowa z wykonawcą i wniosek o dotację, co wykorzystują liczne firmy namawiające mieszkańców domów na pompę ciepła, która jest znakomitym źródłem ciepła, ale wyłącznie w domach o niskim zużyciu energii.
Uważaj, zachowaj ostrożność przed podpisaniem umowy.
Zmiana źródła ogrzewania to bardzo ważna decyzja, musi być dobrze przemyślana, aby dała poprawę jakości życia i realne oszczędności, pochopne działanie może doprowadzić do poważnych kłopotów i drastycznego zwiększenia rachunków za energię do kilku czy kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie!
Poniżej kilka rad dla osób rozważających montaż nowych źródeł ciepła:
- Nie montuj pompy ciepła w domu, który nie jest wystarczająco docieplony i który zużywa dużo opału.
- Pompa ciepła musi być dobrze dobrana do Twoich potrzeb- musi mieć odpowiednią moc i parametry.
- Pompa ciepła powinna być montowana z instalacją fotowoltaiczną o stosunkowo dużej mocy np (7-10 kW), zasięgnij informacji, dowiedz się jaki zestaw jest dla Ciebie odpowiedni.
- Nie działaj pochopnie! Daj sobie czas na zapoznanie się z ofertą i umową.
- Sprawdź, czy oferowana pompa ciepła lub kocioł znajdują się na rekomendowanej przez rządowy program Czyste Powietrze liście ZUM.
- Uważaj na tzw “okazje”, wiele firm śpieszy się, by podpisać umowy przed kwietniową zmianą regulaminu programu “Czyste Powietrze”, po tym czasie nie będą mogły sprzedawać urządzeń spoza listy ZUM.
Nieświadomie możesz paść ofiarą firm szukających szybkiego zysku. Jeśli podpisałeś umowę, ale masz wątpliwości, możesz od niej odstąpić na podstawie Ustawy o prawach konsumenta w terminie 14 lub 30 dni:
1. Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35.
2. Jeżeli konsument zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa podczas nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta albo wycieczki, termin do odstąpienia od umowy wynosi 30 dni.
Informacji na temat programu “Czyste Powietrze” udzielają gminne punkty konsultacyjne.
Usługi doradcze świadczy wiele firm inżynieryjnych i wykonawczych np. MocEko (tel. 530357608), czy firma audytorska JSystem (tel. 729977735)
Przygotuj się do zmian, by uniknąć niepotrzebnych problemów, program “Czyste Powietrze” to świetne narzędzie, ale może być też źle wykorzystane.