Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 10:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla policjantów

W dniach 25-26 marca ruszył, zainicjowany i sfinansowany przez Zarząd Wojewódzki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Rzeszowie, program szkoleniowy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Jest on skierowany do funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Policji garnizonu podkarpackiego.
  • Źródło: ZW NSZZ Policjantów w Rzeszowie

Źródło: ZW NSZZ Policjantów w Rzeszowie

Szkolenia, które przez najbliższe miesiące będą odbywały się cyklicznie, mają na celu przypomnieć, ale przede wszystkim pogłębić wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, poznać prawne i moralne aspekty jej udzielania oraz sekwencje działań przedmedycznych, łańcuch przeżycia, czy wreszcie sprawdzić umiejętności praktyczne z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu szkoleniowego.

Funkcjonariuszki i funkcjonariusze podkarpackiej Policji codziennie podejmują tysiące interwencji. Jednym z ważnych elementów naszego wyszkolenia jest prawidłowe udzielanie pierwszej pomocy. W tym zakresie należy podnosić poziom swojej wiedzy i być ciągle na bieżąco. Dzięki naszej akcji uda się przeszkolić blisko 400 policjantek i policjantów w naszym województwie- podkreśla Krzysztof Filip, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Rzeszowie.

Wspólnie z Wydziałem Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie ustalono, że w pierwszej kolejności w programie szkoleniowym wezmą udział funkcjonariuszki i funkcjonariusze pionu prewencji, w tym dyżurni, pełniący służbę w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych, z komórek patrolowo-interwencyjnych oraz z ruchu drogowego. Pion kryminalny, z racji specyfiki prowadzonych działań, również został ujęty w programie.

Zajęcia podzielone są na bloki teoretyczne i praktyczne. Uczestnicy poznają podstawy anatomii człowieka, uczą się zasad zapewnienia bezpieczeństwa sobie i osobie ratowanej, ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Duży nacisk kładziony jest na prawidłowe wykonywanie resuscytacji oddechowo- krążeniowej. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt szkoleniowy w postaci fantomów, które w realny sposób oddają anatomię osoby dorosłej i niemowlaka.

Policjanci poznają nie tylko teoretyczne aspekty udzielania pomocy przedmedycznej, ale przede wszystkim mają możliwość po raz kolejny przećwiczyć wszystko w części praktycznej. W pracy służb mundurowych potrzebna jest pewność siebie, odpowiedni poziom wiedzy i przede wszystkim powtarzalność bazująca na pamięci mięśniowej. W ratowaniu życia ludzkiego liczy się każda sekunda, a służby są na miejscu bardzo szybko zatem takie szkolenia to strzał w dziesiątkę- zapewnia Bartosz Wajstuch, dyrektor Placówki Medycznej NZOZ PARAMEDYK, ratownik z wieloletnim stażem prowadzący cykl szkoleń.

Dzięki współpracy pomiędzy Związkiem a KWP w Rzeszowie w najbliższych kilku miesiącach uda się wyszkolić blisko 10 % stanu etatowego garnizonu podkarpackiego.

Jednym z ważnych elementów naszej działalności jest podnoszenie wiedzy i umiejętności wśród policjantów. Dzięki uzyskanej pomocy finansowej z Funduszu Prewencyjnego PZU tak ważne szkolenia są możliwe do realizacji - kończy Krzysztof Filip.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ