Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 14:07
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

E-recepta – wygodne rozwiązanie w nagłych sytuacjach?

E-recepta – wygodne rozwiązanie w nagłych sytuacjach?

W ostatnim czasie w medycynie pojawia się coraz więcej rozwiązań, które mają na celu ułatwienie pacjentom szybkiego dostępu do skutecznego leczenia. Jednym z nich z pewnością jest e-recepta, którą można otrzymać, bez konieczności osobistego stawienia się na wizycie u lekarza. Zobacz, w jaki sposób można uzyskać e-receptę!

Wiele leków dostępnych w Polsce, sprzedawanych jest wyłącznie na receptę. Jednak szybkie uzyskanie porady lekarskiej bywa bardzo problematyczne i wiąże się zwykle z długim czasem oczekiwania. Dlatego w sytuacjach, kiedy lek trzeba przyjąć jak najszybciej, warto wypróbować dostępne niemal od ręki konsultacje online i e-receptę. Jak to działa?

W jaki sposób można otrzymać e-receptę bez stacjonarnej wizyty u lekarza?

Dzisiejsza telemedycyna daje wiele możliwości.  Bardzo często diagnozowanie, leczenie oraz jego kontynuacja nie wymaga osobistego kontaktu z pacjentem. W takich przypadkach można skorzystać z telewizyty lub konsultacji online np. Za pośrednictwem PlusRecepta.pl. W ten sposób można szybko skontaktować się z lekarzem i uzyskać receptę na odpowiednie preparaty.

Bóle stawów i kręgosłupa – leki, rodzaje, przyczyny

Kto może otrzymać e-receptę?

Możliwość uzyskania takiego dokumentu mają wszyscy – niezależnie od statusu ubezpieczenia zdrowotnego, wieku, a nawet obywatelstwa. Dostęp do leków na receptę mają więc wszyscy, którzy tego potrzebują. Ograniczenia dotyczą jedynie wizyt u lekarzy odbywających się za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia oraz recept refundowanych – wówczas konieczne jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak nie dotyczy to wizyt realizowanych poza NFZ.

Pewne obostrzenia istnieją w stosunku do niektórych rodzajów preparatów – ich przyjmowanie może wiązać się z koniecznością odbywania co pewien czas kontroli w formie stacjonarnej. Jednak dotyczy to stosunkowo niewielkiej grupy leków.

Jak wygląda e-recepta?

Forma, w jakiej pacjent otrzymuje receptę, jest niezwykle wygodna. Taki dokument ma postać czterocyfrowego kodu, który wraz z numerem PESEL należy podać w aptece, aby otrzymać swoje leki. Taka forma sprawia, że recepta może być wystawiona przez telefon, lub wysłana w wiadomości SMS. E-recepty można też na bieżąco sprawdzać, na internetowym koncie pacjenta.

Dzięki temu, że recepta dostępna jest w formie kodu, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wykupić ją w czyimś imieniu. Chora osoba nie musi więc fatygować się osobiście do apteki, wystarczy, że wyśle kogoś bliskiego. Należy jednak pamiętać, że wykupienie leków z e-recepty wymaga podania numeru PESEL, czyli wrażliwych danych osobowych. Dlatego ze względów bezpieczeństwa nie należy ujawniać ich przypadkowym osobom.

Czy przez internet można otrzymać e-receptę na stale przyjmowane leki?

Osoby, które długotrwale przyjmują leki, wiedzą, że czasem trudno jest na czas uzyskać poradę lekarską i otrzymać receptę. Przerwy w przyjmowaniu takich leków mogą mieć negatywne konsekwencje zdrowotne, często też obniżają ich skuteczność. Dlatego w takich przypadkach warto zgłosić się na konsultacje online i szybko otrzymać receptę na przyjmowane leki.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ